IPHaber

Mobil


GSM algoritması kırıldı

Aralık 30, 2009 by admin in Mobil with 0 Comments

Alman bilgisayar mühendisi Karsten Nohl ve 24 arkadaşı, 21 yıllık GSM frekans şifrelerini 5 aylık bir çalışmanın ardından çözdü.

Cep telefonlarının baz istasyonlarıyla arasında kurulan iletişime dışarıdan müdahale edilememesini sağlayan GSM frekans kodları, 5 aylık bir çalışmanın ardından kırıldı. Kullanılan sistemin yeterince güvenli olmadığını kanıtlamak için yapılan bu hareket, Alman bilgisayar mühendisi Karsten Nohl ve 24 arkadaşı tarafından gerçekleştirildi.

1988 yılından beri kullanılmakta olan 64-bit’lik şifreleme sistemi, çözülmüş halinin kamuya açıklanmasının ardından artık güvenli değil. Dünya çapında kullanılan telefonların yüzde 80’ini etkileyen bu durum, 212 farklı ülkeyi olduğu gibi Türkiye’yi de ilgilendiriyor.

Ancak bu sorunun çözümü çok basit ve 2007 yılından beri de mevcut. Zamanında GSM Birliği tarafından geliştirilen ancak çoğu operatörün yatırım yapma gereği duymadığı 128-bit’lik yeni şifreleme sistemi, sanırızı şu durumdan sonra artık öncelikli bir konuma gelmiştir.

Tagged ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Genband firması Nortel’in CVAS Birimi ile İlgileniyor

Nortel Networks, VoIP ve uygulama çözüm işletmesinin (CVAS) büyük bir bölümünü, IP ürün sağlayıcısı Genband firmasına 282 milyon dolar karşılığında...

Kapat