IPHaber
Son Yazılar

Genel


GS'de IPTV tartışıldı

Nisan 20, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

Galatasaray Üniversitesi (GSÜ) İletişim Fakültesi Bilişim Anabilimdalı tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Teknoloji ve İletişim Günleri’nde (TEKİL 05) geleceğin medyası olarak görülen IPTV masaya yatırıldı. Toplantıya katılan iletişim uzmanları, kullanıcıya birden fazla seçeneği bir arada sunan IPTV’nin yakın gelecekte televizyonun yerini alacağını belirtiyor.

Toplantıda konuşan RTÜK İzin ve Tahsisler Daire Başkanı Yılmaz Kesmeci şunları söyledi:

“Ülkemizde IPTV’nin uygulamalarına ilişkin, ticari iş modeli , IPTV Paltform, middleware, headend ve video işleme çalışmaları da RTÜK tarafından yürütülmektedir. Düzenleme de uluslararası araştırma şirtketlerinden OVUM, İNTELLİGENCE ve DİGİTAG’ın IPTV raporları incelenmiş, ülkemiz açısından en efektif model ve düzenleme taslağı oluşturulmuştur.Konu ile ilgili düzenleme ıp bağları üzerindeki değer zincirindeki fonksiyonel birimler tek tek ele alınmaktadır. Çalışmalarımız sonucunda IPTV teknoloji konsepti doğrultusunda başarılı yeni lansman ve yeni ölçeklendirmeler, iyi, müşteri hizmetleri, kesintisiz hizmet garantisi, görüntü kalitesinin arttırılması ve arzu edilen içerik sunumu IPTV servisi diğer platform servsileri ile rekabet edebilir hale girilecektir” dedi.

IPTV abone sayısının önümüdeki bir kaç yıl boyunca hızla büyüyeceğini belirten Kesmeci sözlerine şöyle devam etti: ” Özellikle Batı ülkelerinde çok hızlı bir yayılım söz konusu. IPTV abone sayısının 2008 yılı sonunda 14 milyona ve 2010 yılı sonunda da yaklaşık 30 milyona ulaşacağı öngörülmektedir. Batı Avrupa ülkelerinde IPTV milyonlarca kullanıcıya ulaşmıştır.

Kesmeci, “Ülkemizde IPTV platform sağlayıcısı kuruluşumuzun kayda değer sayıda Pay TV abone rakamlarına erişmek zorundadır. Sadece isteğe bağlı video pazarına, Yayın merkezi ve set üstü kutu (STB) maliyetlerini düşürerek kablo ve uydu ortamlarına bir alternatfi oluşturluması hedeflenmiştir” diye konuştu.

Kesmeci, öncelikle internet ağına abone olan müşterilen ilgilsini çekecek içeriğin belirlenmesi ve temin edilmesi, içeriğin son kullanıcıya kaliteli ve görsel olarak iletilebilmesini destekleyecek bir altyapının oluşturulması ve bu hizmetin hitap edeceği pazarın, yapılacak yatırımları karşılayabilecek durumda olması IPTV hizmetini sağlayacak IPTV’nin temel amacı olduğunu söyledi.

Tagged ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat