Greenpeace bulut bilişime neden karşı?

0
21

Uluslararası Çevre Örgütü Greenpeace, her istediğini yaptıramasa da, ülkeler ve firmaların çevreyle ilgili uygulamalarında önemli bir yaptırım gücüne sahip. Firma, yaptığı araştırmalar, yürüttüğü politika ve üyelerinden aldığı güçle, çevreye zararlı uygulamaların kısmen de olsa azalmasına, firmaların çevreye daha duyarlı hale gelmelerine imkan sağlıyor.

Greenpeace ICT alanında enerji verimliği konusunda ayrıca önem veriyor ve bu alanda her 3 ayda bir 18 şirketlik bir liste hazırlıyor. “Çevreci Elektronik Rehberi” isimli bu listede en yeşilden en az yeşile sıralanan firmaların yeşil olmak yaptıkları ve yapmadıkları uygulamalar da açıklanıyor. En son liste geçtiğimiz ekim ayında açıklandı. Çalışmada yer alan verilere göre, özellikle PC üreticileri halen ürünlerindeki PVC kullanımını istenen düzeye indirmiş değil. Greenpeace çalışmasında uygulamalarından en fazla övgü ile bahsedilen şirket ise Nokia oldu. Geçtiğimiz yıl Hindistan’da kullanılmayan cep telefonlarını geri dönüşümü konusunda bir kampanya başlatan Nokia bu hamlesi ile Greenpeace’den olumlu not aldı. Yeni ürünlerindeki enerji verimliliği sağlayan teknolojileriyle de çevre konusunda olumlu adımlar atan şirketler arasında gösterilen Nokia ile birlikte; Apple, Sony Ericsson ve Samsung da enerji verimliliği konusunda olumlu işler yapan şirketler arasında yer aldı.

Greenpeace’in aynı zamanda yenilenebilir enerji kullanmayan bulut bilişim uygulamalarına itirazı var. Ancak Greenpeace yetkilisi Tom Dowdall Greenpeace’in yenilenebilir enerjiden gücünü alan “cloud computing” de hızlı bir büyüme görmek istediğini söylüyor. Yenilenebilir enerjiler cloud computing’in sera gazı emisyonlarını artırmadan büyümesine izin veriyor.

Greenpeace için enerji verimliliği konusunda standartlar nedir?

Greenpeace, enerji verimliliği konusunda, elektronik firmalarının performanslarını ne kadar geliştirdiklerine ve “Energy Star” denilen standartlara ne kadar ulaştıklarına göre değerlendirir.

Greenpeace’in firmalardan beklentileri neler?

Greenpeace’in genel olarak iklim değişikliği ile mücadele konusunda IT ve elektronik şirketlerinden beklediği 5 ciddi adım:

1. Küresel bir yükümlülük olan sera gazı salımlarının azaltılmasına destek olması
2. Şirketin kendisiyle beraber tedarik zincirindeki öğelerinin de sera gazı salımlarını açıklaması.
3. Şirketin seragazı salımını azaltma konusunda zaman çizelgesini hazırlaması.
4. Kullandığı yenilenebilir enerji oranı
5. Yeni modellerindeki enerji verimliliği – bu kriter çifte puan ile değerlendirilmektedir

IT firmalarının, seragazı salımını azaltmada merkezi bir rolleri bulunuyor. Çünkü bizim nasıl tüketmemizi istiyorlarsa o şekilde yepyeni platformlar geliştirebilir ve enerji kullanabilirler. Böyle bir güçleri var. Tüketiciyi enerji verimliliğine sahip, toksikten arınmış ürünlerle tanıştırabilirler. Sektör 2020 yılına kadar “akıllı” enerji çözümleri, ürün ve hizmeletlerinde oluşturabileceği alternatif çözümler geliştirmeli.

Greenpeace, Cloud Computing’i neden enerji verimliliğe uygun bulmuyor, oysa enerji tasarrufu sağladığı söyleniyor?

Greenpeace yenilenebilir enerjiden gücünü alan “cloud computing” de hızlı bir büyüme görmek istiyor. Yenilenebilir enerjiler cloud computing’in seragazı emisyonlarını artırmadan büyümesine izin veriyor.

HP, IBM gibi firmaları eleştiriyorsunuz, bunun nedenlerini yazabilir misiniz?

Biz HP’yi eleştiriyoruz çünkü PVC ve BFR gibi toksik maddeleri üretim sürecinden çıkarmada 2009’da başarısız oldu, şimdi öncülük ediyorlar. 2010’da da aynısını Samsung ve Dell’e yaptık. Samsung sözünü tutmadığı için genel merkezinde bir eylem yaptık. Çünkü bu şirketlerden üretim süreçlerinde toksik madde kullanmamaları ve de geridönüşüm konusunda sorumluluk sahibi davranmaları.

IBM ve Microsoft’u da eleştiriyorduk ama şimdi küresel iklim anlaşmasını desteklemek için gerekli şeyleri yapıyorlar.

http://www.greenpeace.org/international/en/press/releases/it-not-yet-cool-enough-to-help/

ICT alanında enerji verimliliği konusunda ülkeler en önce hangi konu başlıklarında önlemler almalı?

Ülkeler en iyi uygulamalarını implemente etmeli ve tüm bilişim şirketleri enerji verimliliğinde, AB dijital gündeminin Avrupa’da emisyonlarını yüzde 20 düşürme hedefi gibi bir hedef belirlemeli. Tabi ki bu da yenilenebilir enerjiler üzerine kurulmalı. Bakınız facebook haberi: http://www.greenpeace.org/turkey/news/facebook-ceosunun-komurle-tehlikeli-iliskisi-011010

ICT’nin enerji verimliliğine katkıları olabilir mi? (Video konferans sayesinde seyahat giderlerinin azalması gibi)

Eğer ki Greenpeace’in yukarıda sözünü ettiğim enerji verimlililiği kriterlerine uyuyorsa, video konferans sistemlerinin seyahat sayısını düşürmesi ve dolayısı ile gezegene bıraktığımız karbon ayakizini azaltması gibi olumlu bir etkisi var. Daha az uçak kullanımı daha az az CO2 salımı demektir.

İşte Greenpeace’in son x listesi ve firmaların puanları

1. Nokia 7.5
2. Sony Ericsson 6.9
3. Philips 5.5
4. HP 5.5
5. Samsung 5.3
6. Motorola 5.1
7. Panasonic 5.1
8. Sony 5.1
9. Apple 4.9
10. Dell 4.9
11. Sharp4.7
12. Acer 4.1
13. Fujitsu 3.9
14. LG Electronics 3.5
15. Lenovo 3.5
16. Toshiba 2.3
17. Microsoft 1.9
18. Nintendo 1.8

Alıntı: http://bit.ly/f6YMsr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.