IPHaber

Sosyal Network


Greanpeace: Facebook, lütfen yeşili koru!

Çevre örgütü Greenpeace’in Facebook’u veri merkezinde yenilenebilir enerji kaynakları kullanmadığı gerekçesiyle eleştiriyor. Geçtiğimiz günlerde yeni veri merkezini genişleteceğini belirten Facebook yenilenebilir enerji kaynakları kullanmadığı için çevre örgütünün eleştirilerinden nasibini aldı. Eleştirilerin ardından Greenpeace şirketten yeni veri merkezin yaydığı sera gazı emisyon değerlerini açıklamasını istedi.

Greenpeace Uluslararası Direktörü Kumi Naidoo Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’e yolladığı mektupta şirketin büyüyen enerji atıklarının sorumluluğunu üzerine alması gerektiği ve kendisinden çevresel duyarlılık için liderliğini ortaya koymasını istemişti. Küresel ısınmanın en büyük nedenlerinden biri olan kirli kömür yakıtından elde edilen elektriğin veri merkezini güçlendirdiğinden bahseden Naidoo, diğer bulut tabalı şirketlerin veri merkezleri için daha çevreci önlemler aldığından bahsetti.

Facebook ise Oregon eyaletinde yer alan veri merkezinin dünyanın en verimli veri merkezlerinden biri olacağını söyleyerek kendini savundu. Veri merkezi için seçilen bölgenin kömür ağırlıklı bir enerji karışımına sahip olduğunu kabul eden Facebook, yine de iklim nedeniyle genel karbon ayak izini en aza indirgediklerini savunuyor.

Greanpeace küçük bir çocuğun dilinden ve kavramlara bakış açısıyla bir video hazırladı.

 

 

Tagged , , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Bill Gates'den Amerikadaki Türk okullarına bonkör destek

Dünyanın 3. zengini olarak bilinen Bill Gates 2007 yılında Teksas Lise Projesi için bir Gülen şirketi olan Cosmos vakfına, Gates Vakfı'dan...

Kapat