IPHaber

Genel


Grandstream GXE5024-8 IPPBX

Temmuz 14, 2008 by admin in Genel with 0 Comments

IPPBX denilince aklımıza Asterisk ve FreePBX, Trixbox ya da Ondo Brekeke, 3CX gibi bir Server veya PC donanımı üzerine kurulabilecek yazılımlar gelir. Bu yazılımların kimisi Windows kimisi de Linux işletim sistemleri üzerine kurulabiliyorlar. İşletim sisteminin üzerine kurulabilecek açık kaynak kodlu (open source) veya kısmen ücretli yazılımlar her ne kadar esnek gibi dursalar bile kullandığınız donanım (anakart-işlemci) ile uyum göstermeyebilir. Bunun da ötesinde klasik telefon hattınızın IPPBX sistemine ayak uydurmasını istediğinizde yine karşınıza Digium, Sangoma gibi PCI kartlar çözüm olarak gelecek ve büyük ihtimalle bu işin içinden çıkamayacaksınız.

Aslında bu işin en güzel yolunu ben yaparım diyerek Linksys bir ürün (SPA9000) çıkartmıştı. Fakat bu ürün üzerinde analog telefon hatlarını takamıyor olmanız IPPBX dışında FXO VoIP Gateway ihtiyacına neden oluyordu. FXO Gatewaylerin en büyük sorunlarının hattın askıda kalması ve arayanların telefonu meşgul gibi görmesi bazıları olduğunu hatırlatalım.

Grandstream IPPBX pazarına iki farklı port seçeneği ile giriyor; GXE5024: 2FXS-4FXO, GXE5028: 2FXS-8FXO. Diğer yazılımlarda lisanslama(ücretli) ile artırılabilen SIP hesap sayısı 100 olarak tutulmuş ek bir yazılım yada modül gereksinimi duymuyor. Bu boyuttaki bir santral için yeterli SIP kullanıcı sayısı. Cihazın üzerinde FXO hattının olması büyük bir kazanç, SIP servis sağlayıcıdan tamamlanamayan başarısız çağrı PSTN hatta yönlendirilebilir. Ayrıca küçük bir ofisin ihtiyaçları gözönünde bulundurularak 2FXS hattı da eklenmiş.

İşin inceliği ise böyle bir kompleks cihazdan konfigurasyon bilgisidir. Her IPPhone üzerinde bir dizi ayarlar yapmanız gerekirken Grandstream yine bunu da kolaya bağlamış. Provision özelliği sayesinde IPPhone’lar otomatik olarak ayarlanacaklar.

Görüşme kayıtlarını, Ses kayıtlarını üzerinde bulunan USB portuna takabileceğiniz bir arayüz ile yedek alabilirsiniz. Voice to Email gibi uygulamalarda mevcut.

Sadece sesli görüşmeler kalmayıp Video görüşmeleri için de bütün sıkıştırma algoritmaları eklenmiş.

Üzerinde WAN ve LAN portları bulunuyor, kendi üzerinde ses paketlerine öncelik vererek kesintisiz iletişime imkan tanıyor.

ve diğer bilinen IPPBX özelliklerine hiç bahsetmiyorum, distribitor sayfasından bu bilgileri edinebilirsiniz. http://www.voippazar.net/pinfo.asp?pid=180

Tagged , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
LTE/Wimax Birleşimi Spekülasyonları Yeniden Gündemde

Wimax/LTE alanında çalışan herhangi bir yöneticiye sorduğunuzda bu iki standardın birleştirilmesi gerektiği cevabını alırsınız, ancak bunun hangi çatı altında olması...

Kapat