Gözlük Değil Saat İstiyorlar

0
9

ABD’li teknoloji meraklıları ile yapılan bir araştırmaya göre, akıllı saatler ve koşu bantları merakla beklenirken, Google Glass gibi kafaya takılan aksesuarlara talep yok.

Apple’ın beklenen iWatch akıllı saati ve Galaxy Gear gibi cihazlar, giyilebilir teknoloji neslinin kazananı olabilir. Harris Interactive tarafından Eylül ayında gerçekleştirilen araştırmaya göre, Google Glass gibi gözlük benzeri teknoloji aksesuarlarına ise talep yok.

Yaklaşık 2 bin 500 Amerikalı yetişkin ile yapılan ankete göre, bileğe takılan bir bilgi işlem aletine ilgi duyanların oranı yüzde 46’yı buluyor. 18-35 yaş arasında ise bu oran yüzde 63’e kadar sıçrıyor. Öte yandan, Google Glass ve diğer kafaya takılan giyilebilir teknolojiler için “çok ilgili” ve “biraz ilgili” yanıtları yüzde 20’de kalırken, “çok az ilgili” yanıtı ancak yüzde 36’ya ulaşabiliyor.


iwatch-iphone-interaction-100025993-large1369416545

Google Glass’ın tüketicilerin çoğunluğu için fazla teknik olduğunu gösteren araştırmaya göre, kullanıcıların giyilebilir teknolojiye geçişi ise kolay olmayacak. Zira ankete katılanların yüzde 47’si giyilebilir teknolojinin yeterince faydalı olmadığını düşünürken, yüzde 38’lik bir kesim ise giyilebilir teknolojisi sadece mevcut halde kullandığı bir ürünün yerini alması durumunda satın alacağını belirtiyor.