IPHaber

Sosyal Network


Google’ın süper gözlükleri hazır

Nisan 7, 2012 by admin in Sosyal Network

Google’ın gizli projelerini gerçekleştirdiği X laboratuarında yürütülen “Project Glass” gözlükleri, kullanıcılara her an ulaşabilecekleri ve bulundukları her yerde kullanabilecekleri görsel bilgi sunuyor. Dijital ekranlarda harita üzerinden istediğiniz güzergahı bulabiliyor, arkadaşlarınızın nerede bulunduğunu tespit edebiliyor, mesaj gönderebiliyor, hatta görüntülü sohbet bile yapabiliyorsunuz.

Google’ın son bir yıldır internette sözü edilen gizli projesiyle duyulan ve ilk kez resmi olarak dün açıklamasını yaptığı gözlüklerin piyasaya sürülüp sürülmeyeceği bilinmiyor. Bazı analistler, gözlükleri tanıtarak Google’ın teknoloji alanındaki yeteneğini göstermek istediğini savunuyor.

Google ise açıklamasında, fütürist gözlüklerin, “kullanıcılara dünyayı keşfetmek ve daha iyi paylaşım sağlanmasında yardımcı olmak için” üretildiğini belirtti. Google yetkililerinden Babak Parviz, Steve Lee ve Sebastian Thrun, “Bu bilgiyi paylaşıyoruz çünkü kullanıcılarla bir diyalog kurmak ve değerli girdilerden yararlanmak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Google’ın gizli gözlük projesi hakkındaki ilk kapsamı haberi Şubat ayında New York Times yayımlamıştı.

ÇOK FONKSİYONLU GÖZLÜK
Google, yeni gözlüğün tanıtımı adına modellerin kullanıldığı fotoğraflar yayımladı. Ayrıca, bir kullanıcının saat ve hava sıcaklığına baktığı, kahvaltı ederken gelen mesajları okuduğu, bir video yayımlandı.

Google, süper teknoloji ürününde harita, görüntülü sohbet, sesli not ve kamera özelliği bulunacağını belirtti.

Google, yaklaşık bir yıl önce görevev başlayan yeni CEO’su Larry Page’in belirlediği çizgi doğrultusunda, sürücüsü olmayan arabalar gibi ilginç teknolojiler ve alternatif enerji kaynakları üretmek gibi projelerinden kayarak, mobil ve sosyal ağ teknolojilerine daha fazla odaklanmaya başladı.

Önceki yazıyı okuyun:
Microsoft Exchange 15 Eylül’de düzenleyeceği MEC 2012’de tanıtacak

Microsoft’un e-posta, takvim, adres defteri ve görevleri kontrol etmeye olanak sağlayan Exchange Server yazılımına odaklanan Microsoft Exchange Konferansı (MEC) yaklaşık...

Kapat