IPHaber

Genel


Google'dan Telefon Hizmeti

Mart 16, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

Google, yeni ‘Voice’ hizmeti ile mobil alandaki gücünü artırmayı hedefliyor. Gözlemciler, ‘Arama Devi’nin, bu hizmetinin, benzer çözümler sunan Skype için ciddi bir rekabet anlamı taşıdığını ifade ediyorlar. Öte yandan, Time Warner Grubu, dün yaptığı bir açıklamayla Google’ın, Amerika’daki operasyonlarını yürüten Kıdemli Başkan Yardımcısı Tim Armstrong’u, AOL’in başına getirdiğini duyurdu. Yazar: Murat Çehreli

Google, telefon hizmetleri veren GrandCentral’ı almasının ardından, ‘Voice’ ile kullanıcılara ucuz uluslararası telefon görüşmeleri yapabilme olanağını getiriyor. GrandCentral, kullanıcılarına, tüm dünyada kullanılabilen ve hayat boyu geçerli bir telefon numarası veriyor. Kullanıcılar, ayrıca kaynaktan bağımsız bir sesli mesaj kutusuna da sahip oluyorlar. Google Voice’ın, en önemli özelliklerinden bir diğerini de, sesli mesajları yazıya dönüştürüp bir e-posta ya da kısa mesaj olarak gönderilebilmesi oluşturuyor.

En başından beri telekom dünyasının, Google’ın GrandCentral’ı almasının ardındaki gerçek niyetini merak ettiğine dikkati çeken Sektör analisti Jon Arnold, Google’ın, yeni stratejisiyle telekom çevrelerinde ‘yıkıcı’ olarak görüldüğünü belirtiyor. GrandCentral’ı, 2007 yılında 50 milyon dolara aldığı tahmin edilen Google için ‘Voice’ ilk ciddi lansman olarak nitelendiriliyor.
Analistler, hizmetin, Google’ın, arama ve reklam alanlarının dışına da çıkmak isteğinin bir göstergesi olduğunu belirtiyorlar. Google, hizmetinin, Skype ve diğer telekom operatörleri için bir tehdit oluşturduğu iddialarını reddediyor.

‘Voice’ ile sadece ulusal görüşmeler ücretsiz yapılabiliyorken, EBay’in ‘Skype’ında ise ülke içi ve uluslararası konuşmalar ücretsiz gerçekleştirilebiliyor. GrandCentral’ın kurucusu ve Google’ın, Gerçek Zamanlı İletişim Sistemleri Ürün Grup Müdürü Craig Walker, telekom dünyasında artan endişelere şu şekilde karşılık verdi; “Biz, kullanıcıların telefonlarını değiştirmiyoruz. Sadece, onlara daha iyi çalışan bir sisteme entegre olabilme olanağını sunuyoruz.”

Yerel medya ve reklam endüstrileri hakkında danışmanlık yapan Kelsey Group’un, geçtiğimiz ay yayımladığı bir rapora göre Amerikalı mobil telefon kullanıcılarının yüzde 20’si web’de dolaşıyor ve bunların yaklaşık 5.2 milyonu mobil arama özelliğini kullanıyor. Sektör analisti Jack Arnold, Google’ın, konuşmayı yazıya çeviren özelliği geliştirmesi durumunda lisan bariyerinin ortadan kalkabileceğini ve tüm dünyada çok ciddi ilgi gören bir servis halini alabileceğini belirtiyor.

Diğer yandan, Google’da, bu gelişmeler yaşanırken Time Warner Grubu, dün yaptığı bir açıklamayla Google’ın, Amerika’daki operasyonlarını yürüten Kıdemli Başkan Yardımcısı Tim Armstrong’u, AOL’in başına getirdiğini duyurdu. AOL’in hem Başkan, hem de CEO’su olan Armstrong’un adı, Jerry Yang’in, istifa edeceğini açıklamasının ardından Yahoo için konuşuluyordu.

Kaynak: http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=23393

Tagged , , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Kötü paketlere geçiş yok

Marka firewall’lara bosuna para vermeden kendim yaparım diyorsanız, içerisinde content-spam filtering, atak engelleme gibi bir sürü seçenek var. Yok benim...

Kapat