IPHaber

Sosyal Network


Google'dan resimler için yeni format: WebP

Ekim 5, 2010 by admin in Sosyal Network with 0 Comments

Google, ar-ge çalışmalarının arasına yeni bir resim formatını koydu. Yıllardır kullanılan JPEG’in artık eskidiğini düşünerek yola çıkan Google, geliştirdiği WebP resim formatı ile JPEG’den daha düşük boyuta daha kaliteli resimler elde etmeyi planlıyor.

Google, WebP’nin resimlerin boyutunu düşürmesiyle birlikte internet sitelerini daha hızlı ulaşılabilir hale getirmeyi düşünüyor. Ayrıca daha az boyut ile internet sitesi sahiplerinin daha az bant genişliği harcamasını ve hosting’den tasarruf etmesini sağlayacak.

WebP halen test aşamasında. Testin ilk aşaması 1 milyon resim ile gerçekleşmiş ve ortalama %39’luk bir azalma ortaya çıkmış. Bu yüzdeyi yeterli bulan Google, WebP’ye olan umudunu arttırmış.

Bu yeni format, JPEG’in aksine aslında video sıkıştırmada kullanılan VP8 teknolojisini kullanıyor. Bu teknolojiyi resim için uygun hale getiren Google, VP8’in açık kaynak kodlu olmasından dolayı kullanıcılar tarafından daha fazla geliştirilebileceğini söylüyor.

Tagged , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Vimeo sitesine erişim yasağı kalktı

Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi'nin kişisel haklarına saldırı gerekçesiyle video paylaşım sitesi Vimeo, Türkiye İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından erişime engellenmişti. Vimeo,...

Kapat