Google’dan DNS açıklaması!

0
8

Google, Türkiye’de internet servis sağlayıcılarının DNS’lere engelleme yaptığı yönünde çok sayıda ihbar aldığını ve kendi yaptığı araştırmada da bunun doğru olduğunu iddia etti.

20130315050825_fiberinternet

Google, resmi bloğu üzerinden yaptığı açıklamada, “DNS servisleri sizin internete girmeniz için kullanılan adreslerdir. Bir nevi telefon rehberi gibidir. Google da internete kolay ve hızlı girebilmeniz için DNS servisleri yönetir. Ama bir kişinin sizin telefon rehberinize müdahale ettiğini ve telefon rehberinizdeki bazı numaraların haberiniz olmadan değiştirildiğini düşünün. Aradığınızı zannettiğiniz kişi yerine bilmeden başka birini arıyorsunuz. İşte Türkiye’de tam olarak olan olay bu” dedi.

Açıklama, Türkiye’de Twitter ve Youtube gibi sitelerin erişime kapatılmasından sonra geldi.

“DNS hırsızlığı” olarak adlandırılan bu olay, internette herhangi bir siteye girmek için kullanılan DNS’lerin  yerel servis sağlayıcılar tarafından zehirlenmesi ve kullanıcıların kullandıkları zannettikleri DNS’ler yerine bilmeden yerel servis sağlayıcıların DNS’lerine yönlendirilmesidir. Sosyal medya üzerinde bir çok kullanıcı da bu iddiayı yineledi.