IPHaber

Telekom


Google’da komut satırı dönemi başladı

Haziran 17, 2010 by admin in Telekom with 0 Comments

Yeni yeni projelerle sürekli gündemin üst sıralarında yer alan Google, son projesi GoogleCL’i resmi olarak başlattı. Bu proje kapsamında Google ve servislerinden, komut satırları yardımıyla yararlanabiliyoruz.

Google yeni bir projeyle karşımızda. GoogleCL adını alan yeni proje, tüm kullanıcılara Google’dan ve servislerinden komutlar yardımıyla yararlanmamızı sağlıyor. Windows, Mac ve Linux platformlarında çalışan GoogleCL, işi yazılım olan kullanıcıların bir hayli işine yarayacak bir özellik.

Windows işletim sistemi kullanıyorsanız, GoogleCL’den yararlanmak için bir dizi işlem yapmanız gerekiyor. Öncelikle GoogleCL, Google Data API ve Python program derleyicisini bilgisayarınıza indirmeniz gerekiyor. Akabinde bunları bilgisayarınıza yükleyip, komut satırını açmalısınız. Sonrasında komut satırına çeşitli kodlar yazarak GoogleCL’den yararlanabilirsiniz.


GooleCL için kullanabileceğiniz komutlar

Örneğin YouTube’a bir video yüklemek için: “$ google youtube post –category Education killer_robots.avi” (tırnaklar olmadan) yazmanız yeterli. Burada killer_robots.avi yerine sizin videonuzun ismi yer alacak.

Google Picasa‘ya fotoğraf albümü yüklemek istiyorsanız:

google picasa create –title “Cat Photos” ~/photos/cats/*.jpg yazmalısınız. “Cat Photos” albümünüzün ismi olurken (Cat Photos yerine istediğinizi yazabilirsiniz), ~/photos/cats/*.jpg dizini yerine de yüklemek istediğiniz albümün dizinini yazmanız yeterli olacaktır.

Servis hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

Alıntı: SDN

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Google Servisleri kullanım klavuzu

günlük yaşantımızın birçok alanında gmail, google reader, google maps ve google docs gibi google servislerinin bir kısmını kullanıyoruz. kullandığımız bu...

Kapat