IPHaber

Telekom


Google'a yasak mı geldi?

Haziran 4, 2010 by admin in Telekom with 0 Comments

İnterneti çökme noktasına getiren Google yasağı ile ilgili, “pes artık” dedirten inanılmaz açıklama.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan (BTK) yapılan açıklamada, Google internet sitesinin erişiminin engellendiği yönündeki iddialara yönelik olarak, “‘Yapılan işlem, erişimi engelli olan http://www.youtube.com internet adresine ilişkin IP adreslerinin güncellemesinden ibarettir” denildi.

BTK’den yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında, hakkında erişim engelleme tedbiri uygulanmamış Google gibi kimi alan adları/web siteleri ve hizmetlerinin erişimlerinin engellendiği yönünde yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Tarafımızca tesis edilen işlem, kamuoyunun yoğun gündemini oluşturan internet adresleriyle ilgili olmayıp, Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesinin 05/05/2008 tarihli ve 2008/402 no’lu kararı gereği erişimi engelli olan http://www.youtube.com internet adresine ilişkin IP adreslerinin güncellemesinden ibarettir.

Sonuç olarak http://www.youtube.com’a erişim amacıyla kullanılan ve tarafımızca engelleme tedbiri kapsamında güncellenen IP adreslerinin arkasında farklı şirketlere ait alan adı veya çeşitli hizmetlerin barındırılması bu şirketlerin kendi tercihleri ve sorumluluklarındadır.

Dolayısıyla bu hizmetlerden yararlanan internet kullanıcılarının mağduriyetinin çözümü bahse konu hizmetleri sunan şirketlerin elinde bulunmaktadır.”

Ve Google da açıklama yaptı…

Google, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından bazı IP’lerinin engellenmesiyle ilgili yaptığı açıklamada olayın tamamen YouTube yasağıyla ilgili olduğunu ve servislerini tekrar işler hale getirmek için çalışmalarını yoğunlaştırdığını belirtti.

Google’dan bu konuyla ilgili gelen ilk açıklama şöyle: “Google uygulamalarına Türkiye’den erişimin engellendiği yönünde haberler aldık. Google’ın servislerine Türkiye’den erişimde yaşanan sıkıntıların, sürmekte olan YouTube erişim yasağıyla bağlantılı olduğu belirlenmiştir. Hizmetlerimizi yeniden işler hale getirmek için çalışmalarımızı hızla devam ettiriyoruz.”

Bu açıklamadan ne anlamamız gerekiyor?

Yapılan açıklama, biraz dikkatli incelenirse şu anlama geliyor: Türkiye’deki internet kullanıcıları, YouTube ile aynı IP bloğunu kullanan diğer Google hizmetlerine (Google Translate, birçok kişinin kullandığı Google Docs, Google Labs gibi) en azından bir süre için elveda diyebilirler. Yani yasaklı olan sadece YouTube; ama diğer Google sitelerine de giremiyoruz. Ama onlar yasaklı değil, sadece kurunun yanında yananlar kategorisindeler.

Ama bu sitelere hala giremiyoruz, onlar yasaklı değil oysa ki… Öyleyse… Aman neyse, artık Türkiye’de internetle ilgili hiçbir uygulamaya şaşırmamaya söz veriyor ve bu konuyu burada kapatıyoruz…

Tagged , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Lost'da Dharma'nın Prof.u ülkemizde reklam yıldızı oldu.

Geçtiğimiz günlerde son bölümü yayınlanan Lost dizisinde Dharma'dan "Pierre Chang" karakterini canlandıran François Chau[1], Turkcell'in lokasyon tabanlı sostal paylaşım sitesi...

Kapat