IPHaber

Telekom


Google Yoğun Baskı Altında

Eylül 20, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Özellikle telif haklarını hiçe sayarak rahatlıkla dosya paylaşım siteleri üzerinden dosya transferi yapılması, İngiliz hükümeti tarafından Google’ın bir çeşit sansür uygulayarak dosya paylaşım sitelerini Google aramalarında daha az çıkarması yönünde bir istek doğurdu.

Google’dan Jeremy Hunt ise bu konu hakkında çarşamba günü bir açıklama yapacak. Google’ın da bu istek doğrultusunda hareket etmesi beklense de, Google’a göre bu konuda internet sağlayıcıları, reklam verenler ve kredi kartı firmalarının da bazı önlemler alması gerekiyor.

İngiliz hükümetinin ise ilk adres olarak Google’a gitmesinin sebebi İngiltere’de Google’ın internet aktörü olarak 1 numara görülmesi. Bunun da sebebi İngiltere’de yapılan aramaların %90′ı Google aracılığı ile gerçekleşmesi. Keza dünyada da benzer oranlar var diyebiliriz.

Google’ın Amerika kanadı ise şimdiden bu konuda önlem almış bulunmakta. Telif hakkı ihlali tespitinin ardından bahsi geçen sitenin Google’ın sisteminden çıkması oldukça zaman alıyordu. Ancak yapılan son iyileştirmelerle bu süreyi 4 saate kadar düşürebildiler.

Ancak Google’a göre daha yapılması gerekilen çok şey var.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Süreyya Ciliv: Telekom'da Vergi Büyümeyi Engelliyor

Amerikan Wall Street Journal gazetesi, dün Turkcell Genel Müdür Süreyya Ciliv ile gerçekleştirilen bir röportaja "Tech Europe" sayfasında yer verdi....

Kapat