IPHaber

Genel


Google URL Kısaltma Hizmeti Goo.gl’yi Duyurdu

Aralık 15, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

İnsanlar nette tahmin edemeyeceğiniz kadar çok şey paylaşıyor. Özellikle Twitter ve Facebook gibi siteler dünyanın en büyük paylaşım ağı vazifesini görüyorlar. Buralarda herhangi bir siteye ait bağlantılar da (URL) paylaşıyoruz. Bu bağlantılar bazen ne olduğunu anlayamayacağımız kadar uzun olabiliyor ve bilgisayarımız açısından zararlı bir siteye girip girmeyeceğimizden emin olamıyoruz. İşte burada devreye URL kısaltıcı hizmetler devreye giriyor. Karakter sınırı olan paylaşım siteleri için de birebir. Ancak çoğumuz bunların ne olduğunu bile bilmiyoruz. TinyURL ve Bit.ly hizmetlerini bilenleriniz olabilir. Facebook’un da bu amaca hizmet eden FB.me sitesi varmış.

Google da bu alanda boş durmuyor elbette. İnternet devi dün kendi URL kısaltma hizmeti Goo.gl’yi duyurdu. Yalnız bu hizmeti doğrudan bu adresten kullanamıyorsunuz. Goo.gl, Google Toolbar ve FeedBurner içine gömülü vaziyette çalışıyor. Google’ın URL kısaltma hizmetinin diğerlerinden enönemli üstünlükleri güvenlik ve hız. Goo.gl, gireceğiniz sayfanın güvenli olup olmadığını kendiliğinden belirliyor ve eğer bir sorun varsa uyarı veriyor. Bağlanma hızı da güç verimerkezi altyapısı sayesinde oldukça yüksek.

Tagged , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Ücretsiz IP Santral sahibi olabilirsiniz

Aylık telefon faturanıza göre tahahhütte bulunarak hem yeni IPPBX sahibi olabilir hem de daha ucuz telefon görüşmeleri yapabilirsiniz.

Kapat