Google tahtını Bing'e kaptırır mı?

0
9

Arama motoru pazarında gücünü arttırmak isteyen Microsoft, yeni arama motoru Bing’le kontrolü eline almak istiyor. Karşınızda Bing hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar.

Arama motorlarının başrol oyuncusu, şu kısa internet tarihinde sürekli değişti. Bir zamanların efsane, rakipler asla başedemez denilen isimleri birer birer ya piyasadan çekildi ya da farklı kulvarlarda ilerlemeye başladı. Altavista, Yahoo, Lycos ve Excite bu isimlerin ilk akla gelenleriyken şu an sadece Yahoo ve biraz da Lycos ayakta kalabilmiş durumda. 90’ların sonunda kurulan Google o zamandan beri sahneyi kimseye bırakmıyor.

Zaman içerisinde Google’ın karşısına çeşitli rakipler de çıktı. Bu yazıda detaylarını aktaracağımız Bing, Microsoft’un arama motoru dünyasına kattığı yeni oyuncu olarak 3 Haziran’da tüm dünyada kullanılmaya başlayacak.

Bing Nedir?

Bing için Microsoft ‘arama motoru’ yerine ‘karar verme motoru’ demeyi tercih ediyor. Zaten tanıtımlarda da “arama yapmayın, karar verin” mesajı vurgulanıyor. Teknolojisinin arkasında ise 1 Ağustos 2008’de satın alınan Powerset adlı firma bulunuyor. 2005’te kurulan San Fransisco merkezli bu firma semantik web üzerine uzmanlaşmış durumda. Zaten Bing de özellikleriyle bu teknolojiye uygun tasarlanmış olduğunu belli ediyor.

Bing, arama yaptığınızda verdiğiniz kelimeyi anahtar kelime olarak değil de ipucu olarak algılıyor, sizi yönlendiriyor ve doğru sonuçlara bu şekilde ulaşmanızı sağlıyor. Örneğin “istanbul” kelimesini arattığınızda size sonuçları listelerken dilerseniz sol taraftaki map (harita), hotels (oteller), airport (havalimanı), weather (hava durumu) gibi seçeneklerle bu sonuçları özelleştirebiliyorsunuz. Bing, ayrıca ilgili aramalar başlığı altında diğer seçenekleri de size listeliyor.

Bing’i Keşfedin

Bing’i açtığınızda ilk dikkatinizi çeken arka plan resmi. Mesela şu an karşınıza dev balonların uçtuğu bir Kapadokya fotoğrafı çıkarsa şaşırmayın. Bing, bu resmi her gün değiştiriyor. Değiştirilen bu resimlerin üzerine imleci getirdiğinizde farklı bölgelerde sarı çerçeve içerisinde kutular göreceksiniz. Bu kutuların üzerine geldiğinizde size o resimle ilgili kısa bir bilgi veriyor ve tıkladığınızda arama sonuçlarına götürüyor. Eğer bugün ne arasam sorusu zaman zaman aklınıza takılıyorsa iyi bir eğlencelik olabilir. Yalnız bu özelliğin yazıyı hazırladığımız sırada Türkiye seçeneği için bulunmadığını belirtmemiz gerek.

Arama motoru pazarında gücünü arttırmak isteyen Microsoft, yeni arama motoru Bing’le kontrolü eline almak istiyor. Karşınızda Bing hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar.

Neleri Arıyor?

Tabii ki interneti. Ama yukarıda kısaca bahsettiğimiz gibi özelleştirerek. Eğer herhangi bir seçenek üzerinden gitmezseniz internetin tamamını karşınıza çıkarabiliyor. Bu noktada Bing’in yerelleştirilmiş aramalar özelliği devreye giriyor. Henüz Türkçe versiyonda karşımıza çıkmayan bu yerelleştirmeyle yerel çiçekçileri, otelleri bulabilir, örneğin New York’tan Chicago’ya uçak tarifelerini görüntüleyip rezervasyon linklerine tıklayabilirsiniz.

Bing, alt arama menülerini resim, vdeo, alışveriş, haber, harita ve seyahat olarak listeliyor. Ama Bing’in yeni olmasının da etkisiyle henüz Türkiye için tam bir yerelleştirmeden bahsedebilmek mümkün değil. Örneğin alışveriş sayfasında karşınıza çıkan sonuçlar Türkiye’deki fiyatlar değil. Ama kapkara bir tablo çizmeye de gerek yok. Mesela Travel sayfasından uçak kalkış yerini İstanbul, varış yerini de Ankara yazdığınızda sonuçlar yabancı bir site kaynaklı olsa da ekranınızda listelenebiliyor. Fakat şimdilik buradaki fiyatları baz almamanızı da önermeliyiz.

Kaynak: shiftdelete.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.