Google Plus, Facebook'a rakip değil

0
11

Google’ın Facebook’a cevap olarak bir sosyal ağ hizmeti geliştirdiği uzun süredir söyleniyordu. Ancak bu proje şimdiye kadar tam bir sır perdesi arkasında kaldı. İlk olarak küçük bir grup tarafından test edilecek olan Google+ kısa bir süre içinde tüm kullanıcılara sunulacak.

Google’ın yeni sosyal ağ hizmeti tam olarak devreye girdiğinde bütün Google hizmetleriyle bütünleşik bir şekilde çalışacak. Şu anda Google sayfalarında en üstte yer alan gri çubuk siyah renge dönüşecek ve burada Google+ profiline erişim, anlık uyarılar ve paylaşımlar gösterilecek. Uyarı sistemi Facebook’un uyarılarına çok benziyor, uyarı adedini gösteren kırmızı rakamlar.

Google+ Durum Çubuğu: Google hizmetlerinin tümünde yer alacak

Google+ Durum Çubuğu: Google hizmetlerinin tümünde yer alacak

Google+ temelinde bir sosyal ağ olmak üzere tasarlanmış. Hizmetin anasayfasına girdiğinizde haber akışları görüntüleniyor. Burası Facebook’ta yer alan haber akışlarına çok benziyor. Burada arkadaşlarınızla resimleri, videoları veya bağlantıları paylaşabiliyorsunuz.

Google+ Circles: Sosyal halkalar neyi nasıl paylaşacağınızı yönetmenizi sağlıyorGoogle+ Circles: Sosyal halkalar neyi nasıl paylaşacağınızı yönetmenizi sağlıyor Resmi büyüt

Burada Google+ ile Facebook arasında farklar başlıyor. Goole’ın sosyal ağının özellikle odaklandığı nokta arkadaşlarınızla genel bir paylaşım içinde olmak yerine daha hedeflenmiş sosyal gruplar arasında paylaşım yapmayı sağlamak.

Google’ın iddiasına göre çoğu sosyal ağ (Facebook ve Twitter gibi) arkadaş listesi konusunda başarılı değil çünkü bu hizmetlerin tasarımının temelinde her aşamada bütünleşme değil daha çok “takip-et” mantığı yatıyor.

Google+ Circles (Çevreler) bu sıkıntıyı çözmek üzere öne çıkıyor. HTML5 temelli sistem sayesinde arkadaşlarınızı, ailenizi, iş arkadaşlarınızı, sınıf arkadaşlarınızı ve diğer özel grupları farklı sosyal çevrelere (circle) sürükleyip bırakabileceksiniz.

 

Google+ Circles: Sosyal halkalara arkadaş ekleyip çıkarmak çok kolay. Sürükleyip bırakmanız yeterli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.