IPHaber

Mobil


Google önce mobil dedi

Nisan 8, 2010 by admin in Mobil with 1 Comment

Google’ın CEO’su Eric Schmidt, teknolojiye, özellikle de internete yön veren bir şirketin başına olması sebebiyle çok önemli bir figür.

Barselona’da gerçekleşen ve Windows Phone 7 işletim sisteminin de aralarında bulunduğu pek çok yeni cep telefonu teknolojisinin ortaya çıktığı, Mobile World Congress’de, Eric Schmidt de şaşırtıcı bir açıklama yaptı.

Schmidt, cep telefonlarının önemini üstüne basa basa vurguladı. Hatta o kadar vurguladı ki, konuşması olumsuz tepki ve yorumlar aldı. Schmidt “Önce mobil” dedi, bunun arkasındaki sebebi de detaylarıyla açıkladı.

Dünya üzerinde gittikçe daha fazla insan cep telefonu üzerinden Google araması yapıyor, internete bağlanıyor. Cepteki internetin ivmesi gerçekten de inanılmaz boyutlarda. Google da internetin gelişimini kendisine ülkü edinmiş bir şirket.

Uzmanlar neden surat astı?

Cep telefonlarında internet hızla yaygınlaştığı için, Google büyük resme bakarak sesli arama ve görsel arama özelliklerini geliştiriyor.

Elbette görsel aramadan kasıt, bir kelime yazıp görsel aratmak değil. Görsel yükleyip hakkında bilgi edinmek yani Google Goggles hizmeti. Bu aslında gerçekten devrimsel bir teknoloji ve şaşırtıcı bir biçimde gözardı ediliyor. Belki de bu yüzden olsa gerek, Eric Schmidt konuşmasında beklediği desteği ve heyecanı göremediğinde biraz aksileşmişti.

Bazı uzmanlar Google’ın büyük resme çok fazla dikkat çekerken, izleyiciden ve olayları takip eden kitleden koptuğunu düşünüyor. Ancak uzmanların eleştiri sebebi farklı; uzmanlar da cep telefonunda internetin yaygınlaştığının farkındalar ama endişeliler.

Uzmanların endişesinin temel sebebi ise kablosuz internet bağlantı altyapısının yetersizliği. Eldeki kaynaklar fiber optik gibi genişbant kaynaklara ayrılırsa çok daha fazla internet kullanımına imkan tanımak mümkün. Yani Google’ın “Önce mobil” sözünün, genişbant internette fiyat-performansı kötü etkilemesi endişesi var. Uzmanlar 4G’nin bile hala uzun vade çözüm olamayacak kadar güçsüz olduğunu düşünüyor.

Tagged ,

Related Posts

One Comment

  1. Tweets that mention Google önce mobil dedi | IPHaber.com -- Topsy.comNis 8, 2010 at 21:02

    […] This post was mentioned on Twitter by IPHaber. IPHaber said: Google önce mobil dedi http://goo.gl/fb/g8ECb […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Turkcell'den telekulak açıklaması

Konumuz telekom olduğu için yer vermediğimiz ama gitgide büyüyen şike soruşturması konusunda bugün Tanju Çolak ve Rıdvan Dilmen'in de görüşlerine...

Kapat