IPHaber

Genel


Google, On2' yu satın aldı

Ekim 2, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

Video teknolojileri ile ilgilenen bir şirket olan On2’yi satın aldığını duyuran internet devi Google, söz konusu anlaşmanın son aşamalarına geldiklerini de belirtti. Yapılan hesaplara göre şirketin yaklaşık olarak değerinin 106.5 milyon dolar civarında olduğu söyleniyor. Tüm devir işlemlerinin yıl sonuna kadar bitirilmesi bekleniyor, bu sayede şirket Google tarafından tam olarak benimsenmiş olacak.

Günümüz internet dünyasında videonun ne kadar ehemmiyet arz ettiğini, yüksek kalitede video sıkıştırma teknolojilerinin ise bu konuda önemli yer tuttğunu belirten Başkan Yardımcısı Sundar Pichai, konuşmalarında şu sözlere de yer verdi: “Biz, intOn2 Teknolojisiernet üzerindeki videoların kalite arttırımında yapılacak olan yeniliklere kendimizi adadık. On2 kadrosu ise, bu amaçlara ulaşmamızda yardımcı olacak olan arkadaşlarımızdır.”

On2 Teknolojisi

Video sıkıştırma teknolojileri üreticisi olan On2, kişisel bilgisayarlar veya mobil uygulamalar için 3. parti yazılımları hizmete sunan bir şirket. Adobe, Skype, Nokia, Infineon, Sun Microsystems, Mediatek, Sony, Brightcove ve Move Networks gibi şirketler ile yoğun ilişkileri ve ortaklıkları mevcut olan bu şirketin en çok bilinen ürünleri ise, VP serisi (VP3, VP4, VP5, TrueMotion VP6, TrueMotion VP7 ve VP8) olarak adlandırılan codec’leri.

On2’nin geçici CEO’su “On2 ürünlerini çok yoğun bir şekilde inceledikten sonra Google, video teknolojilerimizin kalitesine inanmakta gecikmedi. Dünyanın en yenilikçi şirketlerinden birine bağlandığımızdan dolayı çok heyecanlıyız.“ ifadelerini kullandı.

1999’da, halka açılmasından önceki riskli girişimleri ile adından söz ettiren şirketin bu hareketi ile HTML 5’te de kullanılacak olan açık kaynak kodlu codec’leri daha da iyileştirmesi bekleniyor.

Bu anlaşmanın en ilginç tarafı ise ticari değil, teknoloji boyutu. Google, Chrome’da veya Chrome İşletim Sistemi’nde olduğu gibi, her zaman açık kaynak kodlu yazılım projelerine erişmeyi hedefledi. Arama devinin açık web standartlarına olan ilgisinin büyüklüğü, son zamanlarda çevrimiçi video standartlarına da kaymaya başladı. HTML 5 standartlarının tasarlanmasında büyük desteğini esirgemeyen Google, bütün bu söz konusu özelliklerini Chrome’da da uygulamaya sokmaktan çekinmedi.

Bütün bu söylenenler, Google’ın yeni satın almış olduğu ve Chrome’da uygulamaya soktuğu açık kaynak kodlu codec’ler ile ilgili bir takım düşündüklerinin olduğu manasına gelmekte. Belki de bir gün, (bazı sitelerin yaptığı gibi) bize Youtube’un HTML 5 standartlarını destekleyen bir sürümünü sunacaklar. Tüm bunlar olmasa dahi, en azından Youtube’un, daha kaliteli bir video hizmeti sunacağı kesin gibi gözüküyor.

Yorum:  Şahsen google on2’yi satın aldığını duyduğumda aklıma gelen ilk şey google.com/a Google Apps üzerinden isteyen herkesin kendi youtube sistemini kurması için bir alt sunmayı düşündüğü. Umarım google analytics gibi bu hizmeti de yakın zamanda kullanabiliriz.
Zira şu an farkındaysanız şirketlere yönelik bir video çözümü yok.. bildiğim yok

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Mac kullanıcıları için "BlackBerry Desktop Manager"

RIM, Mac kullanıcıları için "BlackBerry Desktop Manager" yazılımını geliştirdi. 2 Ekim'den itibaren ücretsiz olarak indirilebilecek yazılımlarla BlackBerry akıllı telefonlar artık...

Kapat