IPHaber
Son Yazılar

3G&4G


Google Network Tarafsızlığına Aykırı Davranmakla Suçlanıyor

Ağustos 1, 2013 by admin in 3G&4G, Açık Kaynak, Yazılım
Google gigabit fiber bağlantı sağlıyor ama anlaşılan Türkiye’de “adil kullanım kotası” uygulayan firmaların başına gelen, onun da başına gelmiş. Olay ABD’de net tarafsızlığını ihlal olarak değerlendiriliyor.
google-kapi-logo

Bir müşterinin FCC’ye (Amerikan telefom düzenleyicisi kurum – BTK eşdeğeri) şikayet etmesi üzerine, savunma veren Google sözleşmeyi işaret etti ;

“Ayrı bir yazılı anlaşmanız yoksa, Google fiber bağlantınızla herhangi bir sunucuyu host edemezsiniz. Google Fiber hesabınızı insanlarla paylaşmak için ya da 3cü partilerin ve
rdiği ticari servislere ulaşmak için kullanın (unless you have a written agreement … you should not host any type of server using your Google Fiber connection, use your Google Fiber account to provide a large number of people with Internet access, or use your Google Fiber account to provide commercial services to third parties.)”

Bu tür servisler yani sunucu host etmek için ABD’deki diğer ISS’ler ayrı bir fiyat uyguluyorlar. Anlaşılan Google henüz bu servisi vermiyor ya da bu servisi vermeyecek.

Google konuya “networke zarar vermek” şeklinde bakıyor ve bunu bir komşuları evden video streaming sitesi host ederse, diğer kullanıcıların bundan etkilenecekleri şeklinde açıklıyor.

Ama bu fikre karşı çıkanlar var. Network yönetiminin zaten bu tür tıkanıklıkları yönetmek anlamına geldiğini belirtiyorlar.

Bakalım ne olacak.. Ama ne olursa olsun; 2013’e geldiğimizde İnternet’in yeni konusu “net tarafsızlığı” haline geliyor. Bu kavramı son 5-6 yıldır konuşuyoruz ama son günlerde daha çok konuşur olduk.

Kapat