IPHaber
Son Yazılar

Telekom


Google Müzik satmaya başlıyor.

Kasım 21, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

‘Arama Devi’nin, dünyanın önde gelen 3 büyük prodüksiyon şirketiyle bir anlaşarak, sahip oldukları eserleri online mağazası aracılığıyla Amerikalı kullanıcılara sunacak.

Android işletim sistemli bir cihazı bulunan kullanıcılar, Google’ın bulut tabanlı altyapısı aracılığıyla MP3 formatındaki müzikleri dinleyebilecek ve arşivleyebilecekler. Sony Music Entertainment, Universal Music Group ve EMI Music ile uzlaşan Google, başta Apple’ın iTunes’ü olmak üzere pek çok müzik servisine rakip olacak. Ocak 2001’de kurulan Tunes, müzik oynatmaktan, arşiv organize etmeye ve hatta müzik satın almaya kadar pek çok özelliği barındırıyor.

Popüler taşınabilir müzik çalar iPod’un, milyonlarca müzik eserinin satışında önemli bir rol oynadığı kabul ediliyor. Ancak, Gartner’ın açıkladığı, Temmuz-Eylül arası döneme ilişkin satış raporları Android işletim sistemli akıllı telefonların yüzde 60 ile pazarda başı çektiğini gösteriyor. Gözlemciler, Google’ın bu popülariteyi kullanarak pazarda hızlı bir gelişme kaydedebileceğini belirtiyorlar.

13 milyon şarkının yer alacağı Google’ın mağazasından eserler 69 cent ile 1.29 dolar arası bir fiyat karşılığında indirilebilecek. Kullanıcılar, satın aldıkları dijital haklar yönetiminden (DRM) muaf bu eserleri Google Plus aracılığıyla arkadaşlarıyla paylaşabilecekler.

Dün akşam Los Angeles şehrinde gerçekleştirilen işbirliği toplantısının ardından pop grubu Maroon 5 ile Drake gibi tanınmış isimler sahne alırken, rap sanatçısı Busta Rhymes yeni albümünü, Rolling Stones ise daha önce yayımlanmamış konser kayıtlarını Google’ın müzik mağazası üzerinden hayranlarına sunacaklarını açıkladılar.

Google, tanınmış sanatçıların dışında kariyerine yeni başlayan müzisyenlere de “Artist Hub” adını verdiği bir bölüm ile isimlerini duyurma imkanı vermeye hazırlanıyor. Yeni sanatçılar, 25 dolar karşılığında kendilerine ait bir sayfayı Google’ın platformu aracılığıyla yayınlayabilecekler ve eserlerinin satışını buradan yapabilecekler. Google, bu satışlardan yüzde 30 oranında bir komisyon alacak.

Bulut tabanlı müzik hizmeti veren Amazon’un ardından BlackBerry ve Nokia ‘da kendi online mağazalarıyla müzik endüstrisinden pay kapmaya çalışıyor. Avrupalı web müzik servisi şirketi Spotify da geçtiğimiz Temmuz ayında ABD’de bir erişim noktası açmış, iOS ve Windows Phone dışında Android işletim sistemi kullanan müzikseverlere de alternatif sunmaya başlamıştı.

Gözlemciler, Google müzik servisinin pazarda yeni bir alternatif olmanın dışında korsan müzik paylaşımının azaltılmasına da önemli katkı sağlayabileceği değerlendirmesini yapıyor.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat