IPHaber
Son Yazılar

Sanallaştırma


Google, Microsoft Office 365 ile dalga geçti

Haziran 30, 2011 by admin in Sanallaştırma, Telekom with 0 Comments

Google, Microsoft’un yeni tanıttığı Office 365 ürününü ciddi bir tehlike olarak görmüş olmalı ki, ürünün lansmanı yapılır yapılmaz saldırıya geçti. Oldukça farklı bir yol izleyen Google, ürünü aşağılama yöntemini seçti.

Google’in ürün yönetcisi olan Sinha, Blog sayfasında yazdığı yorumda Microsoft’un yeni ürününü alaycı bir şekilde Google Docs ile kıyasladı.

Sinha, Office 365’in sadece Windows platformlarda çalıştığını ve bundan dolayı esnek olmadığını söyledi. Google Apps buna karşın masaüstü, dizüstü, Chromebook, Tablet ve Smartphone sistemlerle birlikte  Windows, Mac, Linux, Android, Blackberry, iOS ve Windows Mobile işletim sistemlerinde çalıştığını belirtti.

Office 365 yeterince mobil değil

Office 365 her ne kadar bulut tabanlı olsa da bu servise bağlanmak her cihaz için aynı olmayacağını belirten Sinha, PC World’ün Office 365 için söylediği “Yeterince mobil değil” yorumunu hatırlattı.

Microsoft’un bu ürününe, teorik olarak iPhone ve Android telefonlarla ulaşılabiliyor. Fakat pratikte bu çok mümkün değil. Sinha, Microsoft’un mobil platformlar için mutlaka Office Mobile 2010 adlı bir ürüne sahip olması gerektiğini savundu.

Sinha, Microsoft Office 365’in fiyat politikasının da yanlış olduğunu düşünüyor.  Kullanıcıya birçok seçenek sunuluyor ve bu seçeneklerden bir fiyat ortaya çıkıyor. Oysa Google Apps, kullanıcıdan ayda sadece 5 Dolar alıyor. Kullanıcının kafasını karıştırmayan Google, düşük fiyatı ile dört yıldır hiç değişmediğini belirtiyor.

Google’ın Microsoft ile dalga geçen diğer bir konu Microsoft’un Cloud teknolojisi ile olan tecrübesi. Microsoft, eski bir yazılımı veri merkezlerine yükleyip onu internet’te sanki yeni bir olaymış gibi kullanıcılara açıyor. Google’a göre bulut bilişim bu anlama gelmiyor. Fakat Microsoft için büyük bir adım olduğunu özellikle belirtiyor.

 

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat