IPHaber

Telekom


Google Maliye’nin Vergilendirmesini Kabul Etti

Haziran 5, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

112 milyar dolarlık değeriyle dünyanın en değerli ikinci şirketi olan Google 71 milyon liralık vergi cezasını kapatmak için Maliye’ye başvurdu. Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türk şirketlerinden de ücret karşılığında reklam alan ancak Türkiye’de vergi mükellefi olmayı kabul etmeyen Google, cezaya itiraz için başvurduğu mahkemelerden de istediği sonucu alamayınca yeniden yapılandırılarak indirime giden borcunu ödemeyi kabul etti.

Google, vergi aslı, vergi cezası ve gecikme faiziyle beraber 71 milyon liraya denk gelen borcunu 6111 sayılı Torba Kanun’dan faydalanarak 35 milyon lira olarak yeniden yapılandırdı. Google 35 milyon liralık yeniden tanımlanmış borcunu iki ayda bir olmak üzere 18 taksitte ödeyecek.

Bilindiği gibi Google’ın İrlanda’daki Google ofisi üzerinden reklam veren şirketlere fatura kesiyordu. Ancak İrlanda’daki düşük vergi oranlarını ve faturalamayı kabul etmeyen Maliye, 2009 yılından beri Google ile çetin bir vergi mücadelesine girmişti.

Torba Kanun’u ve yeniden yapılandırmayı kabul eden Google, bundan böyle Türkiye’deki vergilendirme yapısını ve vergi takip sürecini de kabul etmiş oldu. Yani Google ve Maliye arasında 2009′dan beri süregelen mücadelede kazanan Maliye oldu diyebiliriz.

Bu gelişmenin iki tane önemli sonucu var: Birincisi Google artık Türkiye’de vergi mükellefi olarak iş yapacak ve bu da Maliye için büyük bir gelir demek. İkinci sonuç ise sembolik. Bu zamana kadar Google yalnızca ABD, İngiltere ve Almanya gibi belli başlı ülkelere İrlanda’daki ofisinden vergilendirme yapmıyordu. Artık bu ülkelerin arasına Türkiye de katıldı.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
İnnova’dan Kuzey Irak’a Kontör Yükleme Sistemi

Türkiye’nin önde gelen bilişim çözümleri firması İnnova, Ortadoğu’da, özellikle telekomünikasyon alanında hayata geçirdiği projelerle tüketicilerin hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor. Bu...

Kapat