IPHaber
Son Yazılar

Sosyal Network


Google, İngiliz Telekom Devi BT Grubuna Karşı Patent Davası Açtı

Şubat 15, 2013 by admin in Sosyal Network, Telekom

Google, İngiliz telekom devi BT aleyhine bir patent davası açtı. BT grubu 2011’de 6 farklı patentinin ihlal edildiği gerekçesiyle Google’ı mahkemeye vermişti. Goggle’ın Motorola alımıyla edindiği patentlerini kullanarak şimdi açtığı bu dava, arama devinin BT’ye yanıtı olarak görülüyor. Üstelik Google hem ABD’de hem de İngiltere’de mahkemeye başvurmuş durumda.
btgoogleİngiliz telekom devi British Telecom grubu (BT), arama devi Google’ın Android işletim sistemli telefonlar da dahil olmak üzere bir dizi ürün ve servisinde kendisine ait olan mobil teknoloji patentlerini ihlal ettiğini ileri sürerek 2011 yılında bir dava açmıştı. ABD’de açılan davada Gmail ve Google Maps gibi servisler de BT’nin patentlerini ihlal eden servisler olarak gösterilmekteydi. Bu dava henüz sonuçlanmadı ama Google, 2 yıllık bir bekleyişin ardından bugün karşı saldırıya karar vermiş gibi gözükmekte. Arama devi hem ABD’de hem de İngiltere’de BT grubunu mahkemeye verdi.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Google sözcüsü Niki Fenwick, firmanın dava açmaktan hoşlanmadığını ve ancak başka bir çözüm yolu olmadığı durumlarda haklarını korumak adına bu yönteme başvurduklarını söylemekte. Fenwick, BT ile yaptıkları görüşmelerin sonuçsuz kaldığını ve İngiliz telekom devinin temelsiz iddialarla açtıkları patent davasını sürdürmek istemeleri yüzünden bugün Google olarak karşı dava açmak durumunda kaldıklarını vurgulamakta.

Google’ın açtığı davalarda BT grubunun network oluşturma ve internet üzerinden mobil arama yapma gibi teknolojilerde Google’a ait patentli teknolojileri izinsiz kullandığı ileri sürülüyor. Google’ın dava dilekçesinde sunduğu patentlerin bir kısmı Motorola alımı sonrasında edindiği patentler. İhlal edildiği ileri sürülen 1 patentin ise 2010 yılında IBM’den satın alındığı söyleniyor.

Kapat