IPHaber

Telekom


Google, IBM'in 1030 patentini satın aldı

Ağustos 3, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Sıfırdan bir şey geliştirdiğinizde karşınıza ilk olarak patent engeli çıkıyor. Neredeyse her gelişmenin, bir firmada patenti bulunmakta. Sizin yaptığınız ürün iyi satış yakaladığı taktirde, patent sahibi firmalar sizlere ‘patent ihlal’ davaları açıyorlar.

Son zamanlarda teknoloji piyasası da patent ihlal davaları ile çalkalanıyor. Özellikle akıllı telefon pazarında karşısına çok ciddi rakipler bulan Apple, patent davaları konusunda oldukça cömert.

Apple’ın Nokia’ya karşı kaybettiği patent davası ve bunun gibi bir sürü kaybedilen patent davasından sonra, HTC ve Samsung gibi güçlü akıllı telefon üreticilerine açılan davalar, Apple’a karşı bir tepki oluşturdu.

Google’ın işletim sistemi olan Android’li telefonlara açılan bu davalar, Google’ı da etkiliyor. Hatta geçen haftalarda Google’ın CEO’su, isim vermeden Apple’ı eleştirmişti.

Google’ın ayrıca Oracle ile verdiği patent davası ve Apple’ın, Android telefonlara açtığı davalara karşı önlem olarak, IBM’in 1030 adet patentini satın aldı.

Wall Street Journal’in Google’a dayandırarak verdiği haberde, IBM’den aldığı 1030 patent içerisinde, bellek ve yonga seti üretimi ve mimarisi, sunucu ve router tasarımı, ilişkisel veri tabanı, nesne yönetimli programlama ve yazılım programlama patentleri bulunuyor.

Patent davasını kaybederseniz, karşı taraftaki firmaya para ödersiniz ya da ürettiğiniz hizmeti piyasadan çekersiniz. Patent davasında yenik düşerek maddi kayıp yaşamaktansa, patent satın alarak, davalarda elini güçlendirmek çok daha mantıklı. Şirkeint bu sayede davalarda kayıp yaşama ihtimali azalırken, başka firmalara patent davası açma ve oradan gelir alma hakkı kazandırıyor.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Artık doğrudan LinkedIn profili üzerinden iş başvurusu yapılabilecek

  Son bir ay içerisinde hayata geçirdiği 2 önemli yenilik ertesinde çok daha işlevsel bir hale gelen dünyanın bir numaralı...

Kapat