IPHaber

Satın Alma


Google Groupon şirketinden 'ret' yanıtı aldı

Aralık 5, 2010 by admin in Satın Alma with 0 Comments

İnternetin yeni trendi “sosyal fırsat” kuponlarının cazibesine kapılan Google’ın bu konudaki son girişimi başarısız oldu. 35 milyon üyesiyle dünyanın bu alandaki en büyük şirketi Groupon, gayri resmi olarak Google’ın 6 milyar dolarlık teklifini kabul etmeyeceği sinyali verdi.

Türkiye’de de şehirfirsati.com adıyla faaliyetlerini yürüten Groupon şirketi internet sitesi yoğunluk sonuçlarına göre en yakın rakipleri LivingSocial ve BuyWithMe’den 10 kat daha fazla ziyaret ediliyor. Ancak Living Social’ın Amazon’dan önemli bir fon yardımı almasıyla rekabette ‘şah’ demesi Groupon’da tedirginlik yaratmıştı. Bunun üzerine Google devreye girmiş ve şirkete şimdiye kadar sunduğu en yüksek tekliflerden birini sunmuştu.

Groupon’un CEO’su ve en büyük hissedarı Andrew Mason’ın anlaşmaya sıcak bakmadığı ve şirketin yeni bir yönetimin altına girmesi konusunda endişelerinin bulunduğu belirtiliyor. Groupon’a yapılan teklifin Google’ın internet aramalarını yerelleştirme ve kişiselleştirme çabalarının bir parçası olduğu kaydediliyor.

Groupon’un bu yıl başlarında da bir zamanlar internet dünyasının yıldızı olan Yahoo’nun 2 milyar dolarlık alım teklifini reddettiği bildirilmişti. Bundan bir yıl önceye kadar sadece 5-6 şehirde faaliyet gösteren Groupon, bugün faaliyetlerinin 40’tan fazla pazarda sürdürüyor. Şirket, bugün 80 Avrupa şehrinde aktif.

1.8 milyara bina satın aldı
Öte yandan Google, Manhattan’ın en büyük binalarından birini 1.8 milyar doların üstünde bir fiyata satın aldı. 500 bin metrekare büyüklüğündeki bina New York’un en iyi internet girişi ve elektrik altyapısı ile donatılan bölgesinde. Emlak uzmanları Google’ın yaptığı satın almanın yıla damgasını vurduğu yorumlarını yapıyorlar.

Tagged ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Ankesörlerde bedava konuşma dönemi başladı

Türk Telekom, Türkiye genelindeki tüm ankesörlü telefonlarda “Şehir içi 1 dakika bedava” kampanyasını başlatıyor.  28 Şubat 2011 tarihine kadar devam...

Kapat