IPHaber

Genel


Google golang ile hedef şaşırtıyor

Kasım 4, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

20091112202719İnternet devi Google, “Go” ile kendi programlama dilini tanıttı. Go’nun güçlü yanlarının hızlılığı ve bu hızlılıktan kaynaklanan yüksek verimin olacağı söyleniyor.

Google’ın web günlüğünde yaptığı açıklamaya göre programlama dili, Phyton gibi dinamik bir dilin geliştirme hızını; C veya C++ gibi bir dilin güvenliğini bir potada eritiyor. Google’a göre dev kütüphaneler bile saniyeler içerisinde derlenebiliyor ve geliştirilen kod yaklaşık olarak C hızında çalışıyor.

Go özellikle çok işlemcili sistemler için uygulama geliştirmeye elverişli olacak ve nesne odaklı tasarım için sade bir başlangıç sunacak. Ayrıca Google tüm dili bir Creative-Commons lisansı altında yayımladı.

Çalışan forumlarından edinilen bilgiye göre Go Google personelinin boş zamanında ürettiği glabs ürünlerinden biri olarak kalacaktı. Fakat glabs ziyaretçilerinin golang’ı beğenmeleri ve kullanmaları google tarafından ürün haline getirilmesine neden oldu.

Programlama dili golang.org adresinden indirilebiliyor.

Tagged , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Doğan Telekom ve D-Smart birleşti

Doğan TV İcra Kurulu Başkanı M. Ali Yalçındağ yaptığı açıklamada, bu iki şirketin tek bir merkezden ve tek bir yönetim...

Kapat