IPHaber

Sosyal Network


Google Drive 5 GB ücretsiz bulut depolama alanı sunacak

Nisan 1, 2012 by admin in Sosyal Network

Apple‘ın iCloud‘uyla birlikte son yıllarda birçok farklı servis tarafından sunulan bulut depolama hizmetlerinin popülerliği katlandı. Birçok büyük marka ve internet devi de birbiri ardına bulut depolama hizmetlerini hayata geçirdi. Sırada ise Google var gibi görünüyor. Bir süredir, Google’ın Drive adını taşıyan ve kullanıcılara 1 GB depolama alanı sunacağı servisi hakkında dedikodular vardı. Sızan bir ekran görüntüsü hem servisin varlığını doğruladı hem de ücretsiz depolama alanının 1 GB değil, 5 GB büyüklüğünde olacağını ortaya çıkardı. Bulut depolama alanında söz sahibi olan Dropbox halihazırda yalnızca 2 GB depolama alanını ücretsiz olarak sunuyor. Google’ın sunduğu alan, şirketin ciddi bir rekabete hazır olduğunu gösteriyor.
Nisan ayının başlarında açılması planlanan servisin kullanıcı arayüzü olarak Google Dokümanlara benzediği söyleniyor. Yine sızan bilgilere göre Drive kullanıcıları, servis üzerindeki uygun dokümanlarını (metin vb.) çevrim içi olarak düzenleyebiliyor. Drive’ı kullanmak için ille bir bilgisayar başında olmak da gerekmiyor. Akıllı telefon ve tabletlere yönelik uygulamalar ve drive.google.com internet adresi üzerinden servisteki dosyalara erişilebiliyor. Servisin varlığının kanıtı olarak, Google’ın destek sayfalarında “Google Drive Android uygulaması” şeklinde bir ibarenin yer alması da gösterilyor.

Önceki yazıyı okuyun:
Türk internet ekonomisi ne durumda?

G20 Ülkelerinde İnternet Ekonomisi isimli rapora göre Türk internet ekonomisi yıllık ortalama yüzde 17 oranında büyüyor. Yönetim danışmanlığı firması The...

Kapat