IPHaber

Genel


Google Cloud paylaşımlı olmayan bulut hizmetini duyurdu

Haziran 8, 2018 by admin in Genel with 0 Comments
Google Cloud paylaşımlı olmayan bulut hizmetini duyurdu

Bulut teknolojisinin en temel özelliklerinden birisi “paylaşımlı” olmasıdır. Yani siz sanal bir sunucuya sahip olduğunuz zaman hizmet sağlayıcı bu sanal sunucuyu kendisi ve sizin için en mantıklı olacak şekilde dağıtır. Bu da fiziksel dünyada gerçek bir sunucunun birden fazla müşteri ile paylaşılması anlamına gelir.

Microsoft ve Amazon halihazırda “paylaşımlı olmayan bulut sunucu” hizmeti sunduğu için Google da bu hizmeti beta olarak yayına aldığını duyurdu. Başka müşterilerle paylaşılan sunucular “multi-tenant” olarak tanımlanırken Google’ın beta olarak sunduğu hizmet “Sole-tenant” olarak adlandırıldı. Bu özellik fiziksel dünyada sunucusu üzerinde tam kontrole sahip olmak isteyen, uyumluluk gerektiren kullanım durumları için ve hiç tanımadığı bir başka müşteri ile sunucusunu paylaşmak istemeyen şirketler için hazırlanmış.

Blog yazısında Google bu durumu “Normalde, sanal makineler birçok müşteri tarafından paylaşılabilen fiziksel ana bilgisayarlarda çalışır. Solo-tenant ile, ana makineye kendiniz sahip olacaksınız” şeklinde açıklıyor.

Google müşterilerinin CPU ve bellek açısından diledikleri gibi özellikleri seçmelerine olanak sağlayarak olabildiğince esnek olmaya çalışıyor. Müşteriler ayrıca Google’ın herhangi bir anda en iyi sunucuyu seçmelerine izin verebileceği gibi kendilerinin de seçmelerine imkan veriyor, tabi bulut hizmeti alıp da her şeyi bu kadar manuele indirgemek isteyen şirketler var mı ondan emin değilim.

Bu yeni hizmetten yararlanmak istiyorsanız eğer seçeceğiniz özelliklere göre farklı fiyatlandırmalar yer alıyor ve sunucu belirleme işini Google’a bıraksanız veya kendiniz de halletmek isteseniz fiyatlara bu durum yansıtılmıyor.

Fiyatlandırma saniye bazlı yapılacak olsa da minimum fiyatlandırma 1 dakika üzerinden olacak şekilde belirlenmiş.

Kaynak:: webrazzi

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Cadillac, 2020 yılında tüm otomobillerinde otonom teknolojisi uygulamaya başlayacak

Cadillac, 2020 yılından itibaren otomobillerinin tümünü “Super Cruise” özelliğiyle piyasaya süreceğini açıkladı. Kullanıcılarına emniyetli ve güvenli bir sürüş deneyimi sağlayan...

Kapat