IPHaber
Son Yazılar

Telekom


Google Apps yasakçısı Digitürk'müş!

Haziran 25, 2010 by admin in Telekom with 0 Comments

Bildiğiniz gibi, birkaç haftadır Türk internet kullanıcıları Google servislerine erişmekte zorluk çekiyor. Bu olayın arkasında yatan neden ise, Youtube içeriğinin Google sunucularına taşınması ve Youtube’un artık bazı Google servisleri ile ortak havuzdan IP almasıydı. Youtube’un yeni IP’lerini fark eden BTK da mahkemeye başvurarak Youtube’un yeni IP’lerini de Türkiye’den erişilemez hale getirdi. Bu durum da ister istemez diğer Google servislerini etkiledi.

Google Translate, Google Documents, Google Analytics gibi yüzbinlerce kişinin kullandığı ücretsiz ve faydalı Google hizmetlerinin kesintiye uğraması haliyle birçok kişiyi de mağdur etti.

Fakat geçtiğimiz günlerde ilginç bir şey daha ortaya çıktı. Google Apps hizmetinin Türkiye’de erişilemez olmasının farklı bir nedeni varmış. Lig TV yayınlarını korsan olarak yayınlayan bazı internet sitelerini kapattırmak isteyen Digitürk, İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesine başvurarak söz konusu korsan yayını yapan internet sitelerinin erişime engellenmesini istemiş.

Buraya kadar her şey normal; normal olmayan ise, Digitürk avukatlarının içerik yasaklanması yerine IP bazlı yasaklama kararı istemesi. Mahkeme de Digitürk avukatlarının başvurusunu haklı bulup söz konusu korsan içeriği yapan internet siteleri yerine, bu internet sitelerine altyapı sunan Google Apps’in IP’sini yasaklatmış.

Digitürk avukatlarının kasten tüm Google Apps uygulamalarına yasak getirmek istediğini sanmıyorum (en azından öyle umuyorum); fakat bu olay bir kez daha ortaya çıkardı ki, Türkiye’de internet sitelerine uygulanacak sansür konusunda bu işlerde uzmanlık kazanmış mahkemelere ve internet sitelerinin nasıl erişime engellenebileceğini düzenleyen yeni kanunlara ihtiyacı var.

Yoksa öyle görünüyor ki, canınızın sıkıldığı bir internet sitesini kapatmak hiç de zor bir şey değilmiş.

Digitürk, davasını geri çekecek mi, bu konunun da takipçisi olacağız.

Tagged , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat