IPHaber

Telekom


Göçebe numara 850 tutar mı?

Mayıs 26, 2010 by admin in Telekom with 0 Comments

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu(BTK), numara taşıma nedeniyle coğrafi numaralandırma sisteminin bozulmasını engellemek için “göçebe ön kodu” oluşturdu. 0850 ile başlayan numaralar ikametgahını, mevcut coğrafi bölgenin dışına taşınması durumunda da değişmeyecek.

Göçebe(nomadik) olarak adlandırılan uygulama çerçevesinde abone, 0850 ile başlayan bir numara alırsa, bu numarayı hiç değiştirmeden tıpkı mobil telefonda olduğu gibi bir ömür boyu kullanabiliyor. Bir şehirden diğerine taşınan vatandaş, böylelikle hem yeni bir telefon numarası almak için müracaat derdinden, hem de yeni numarasını eş, dost ve akrabalarına tanıtma derdinden kurtulmuş olacak.

Ancak alternatif sabit telefon operatörleri konuya temkinli yaklaşmayı tercih ediyorlar. Sektör şunları belirtiyor :

Bu bir opsiyonsa güzel. Ama hala sabit telefon numara taşınabilirliğinin uygulaması çalışmıyor. Buradaki uygulamaya yönelik sorunların giderilmesi lazım.

Ayrıca ilginçtir, bir süre önce Türk Telekom son kullanıcı için alternatif telefon operatörünü arama fiyatı olarak 24 kuruş açıkladı. Düşünün ki, daha pahalı diye düşünülen cep telefonlarını aramak bile 6,5 kuruş. Zaten daha sonra utanmış olacaklar ki, web sitesinden bu rakamı kaldırdılar. Bir de konu; BTK kurul kararı olarak sunuldu ama merak ediyoruz bu kararı doğrusu.

Bu tür bir fiyat, alternatif telekom sektörüne zarar verir. Ayrıca burda Türk Telekom, son kullanıcıya 24 kuruşa satacağını söylediği bu bağlantıyı, alternatif telekom şirketinden 3,2 kuruşa alıyor. Bu 24 kuruş nasıl oluşuyor ya da BTK buna nasıl izin veriyor?

BTK’nın, hazırladığı bir rapora göre sabit ve mobil telefon operatörleri 2009 yılında, 8 milyon 700 binden fazla numara aldı. Bu numaraların, 460 binden fazlası Türk Telekom dışındaki sabit telefon işletmecilerine tahsis edilirken, tüm operatörlere 452 bin göçebe numara tahsis edildi. Türkiye’de, halihazırda 16 milyon 500 bin sabit telefon abonesi bulunuyor.

Sabit Numara Taşınabilirliği Uygulanmısındaki Sorunlar

9 kasım 2008’de başlayan Mobil numara taşınabilirliği ile bugüne kadar 10 milyonun üstünde abone numarasını taşıdı. Ancak sabit tarafta numara taşınabilirliği 9 mayıs 2009’da başlaması gerekirken, bugüne kadar efektif bir uygulama gözükmüyor.

BTK numara taşımada alternatif firmalar için önce farklı kodlar (217-313 gibi) oluşturdu. Ancak bu numaralar Danıştay tarafından durduruldu.

Uygulamanın çalışması için, alternatif firmalar, diğer firmalarla aralarındaki teknik, idari ve ticari ilişkiler konusunda anlaşmaları tamamlamak zorundalar. Olayın bu tarafı alternatif operatörlerin sorunu gibi gözükmekle birlikte, alternatif telekomcular BTK’nın bu konuda yeterli çalışmadığı ve ağırlığını koymadığı düşüncesindeler ve mobil taraftaki operasyonun nasıl tamamlandığını örnekliyorlar.

Tagged , , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
30Mbps Internet yasal hak!

Avrupa Birliği, üye ülkelerdeki her hanenin 2020 yılına kadar en az 30 Mbps hızında genişbant internet bağlantısına sahip olması için...

Kapat