IPHaber

Telekom


Gmail Telefonunu 24 Saatte 1 Milyon Kişi Kullandı

Ağustos 27, 2010 by admin in Telekom with 0 Comments

Google, Twitter üzerinden yaptığı kısa açıklamada, kullanıcıların 24 saat gibi kısa bir süre içerisinde 1 milyon telefon görüşmesi yaptıkları bilgisini paylaştı. Amerikalı kullanıcılar, bu ülkede ya da Kanada’da her hangi bir kişiyi aramak istediklerinde bedava konuşuyorlar. Google, telefon görüşmelerini sağladığı diğer uluslararası görüşmeler aracılığıyla ucuzlatıyor. Google’ın, uluslararası arama tarifeleri ortalamada 2 cent/dakika bir bedel ile ücretlendiriliyor. Gmail’in, yeni hizmetinden yararlanabilmek için özel bir yazılımın bilgisayara yüklenmesi gerektiğini belirtmekte fayda var.

Gözlemciler, servisin bu denli ilgi görmesini, Google’ın sahip olduğu milyonlarca kullanıcısından ötürü pek şaşırtıcı bulmuyorlar. Gmail kullanıcılarının hatırı sayılır bir bölümünün video sohbet özelliğini etkin bir biçimde kullandıkları belirtiliyor. Kabaca düşünülecek olursa ABD’de 300 milyon kişi yaşıyor. Ortalama bir kullanıcının bir günde 10 arama yaptığı hesaplanacak olursa, ülkede gerçekleştirilen 3 bin aramadan 1’inin servis üzerinden gerçekleştirildiği söylenebilir. 

Eğilim, Amerika’da telefon penetrasyonunda ciddi etkilere neden olabilir. Henüz telefon hattı olmayanlar, mobil internet üzerinden Gmail’i bir sabit hat gibi değerlendirebilirler. Yaşananlardan, geleneksel telekom dünyasının yaşanan gelişmeleri daha yakından takip etmeleri gerekeceği anlaşılıyor.

Tagged , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Facebook görüntülü sesli yazışma için hazırlık yapıyor

NewsGeek'in haberine göre Facebook bugune değin 3.parti yazılımlarla sunduğu anlık sesli mesajlaşma sistemini platform içerisine eklemeyi planlıyor. Bu nedenle internet...

Kapat