IPHaber

ISP


Global İletişim 2010 Yılında % 75 Büyüme Hedefliyor

Ocak 6, 2010 by admin in ISP with 0 Comments

Yıldız Bilişim Grubu şirketlerinden Global İletişim, küresel kriz yılı olmasına rağmen 2009 yılında belirlediği hedeflere ulaştığını açıkladı. Datacenter ve Metro Ethernet ürünlerinde % 15’lere varan pazar payına ulaşan Global İletişim, 2010 yılında da yatırımlarına hız kesmeden devam edeceğini açıkladı. Global İletişim telekom hizmetleri de dahil olmak üzere; 2010 büyüme hedefini % 75 olarak belirledi.

2009 yılında sektörde sadece regülasyonu tamamlanan ancak rekabete açılamayan şehiriçi trafiğinde beklentilerin gerçekleşmediğini belirten Global İletişim Genel Müdürü Murat Küçüközdemir;

Şirket olarak başarılı bir yılı geride bıraktık. Regülasyon tarafında olması gereken uygulamaların yeterince gerçekleşmemesi, 9 Eylül 2009’da sabit numaraların taşınmaya açılmasına rağmen şu ana kadar hiçbir numaranın taşınamaması ses gelirlerindeki artış beklentilerimizi karşılamadı.

Çağrı başlatmadaki pazar payımız bütün alternatif operatörlerin % 4.55. Avrupa Birliği veya OECD üye ülkelerinde bu rakam %20 ile % 50’lere kadar ulaşmış iken; Türkiye’de maalesef ki telekom tarafında yol kat edilemedi.

Fakat rakamlara baktığımızda yerleşik operatörün sabit telekom hizmetlerinde bir önceki döneme göre % 11 trafik kaybettiğini gözlemliyoruz. ADSL’de ise 2008’de % 20 olan artış; 2009da % 2.7 olarak gerçekleşti.

Bu nedenle rekabetin her alanda tamamen açılması; herkes açısından çok olumlu sonuçlar doğuracak. Ekonomik gidişatın aksine toplam gelirlere baktığımızda sektör olarak % 3 ile % 5 arasında büyüme yakaladık.

Bu yıl 21 milyar TL mertebesine ulaşan telekom pazar büyüklüğünün; 2010 yılında 22 milyar TL’ye ulaşmasını bekliyoruz. Alternatif telekom operatörlerinin payının hak ettiği seviyelere çıkması yönünde çalışmalarını sürdürecek.

açıklamasını yaptı. 2010 yılında sektördeki büyümenin devam edeceğini, mevcut istihdamın artırılıp; yatırımlarında bu doğrultuda artacağına dikkat çeken Murat Küçüközdemir; mobil ve sabit pazarda ses alanında yaşanan çetin rekabetin geniş bant internet erişiminde de hız kazanacağı söyledi. İkili oyunun yanısıra, 2010 yılında üçlü ve dörtlü oyun uygulamalarının artarak devam edeceğini de belirten Küçüközdemir;

Ses ve genişband internet erişiminin yanısıra multimedya uygulamalarla (IPTV, WebTV vb.) mobil hizmetlerle yakınsamanın daha da hızlanacağını düşünüyoruz.

İnternet uygulamalarının ve trafiğinin artarak devam etmesi veri merkezlerinin (Datacenter) önemini artıracak. Bu çerçevede güçlü Datacenter yatırımları hayata geçirirmeye devam edecek ve fiber optik altyapı yatırımları önemini sürdürecek. Datacenter yatırım ve uygulamalarına paralel olarak sanal sunucu hizmetleri, yönetilebilir depolama ve yedeklemeyle yazılımların servis olarak sahip olunmasına yönelik servisler hızla yaygınlaşacaktır.

dedi. Global İletişim’in 2010 yılında kendi fiber hatları üzerinden Metro ethernet servisi ve datacenter hizmetleri yanında mobil katma değerli servisler alanında yatırımlarına devam edeceğini de belirten Murat Küçüközdemir; bu alanda ciddi ses getiren projelere imza atacaklarını; özellikle Metro Ethernet hizmetinde 500 aboneye ulaşmayı hedeflediklerini açıkladı. Yeni yılda mobil tarafta Global İletişim olarak yakınsama uygulamalarını daha çok benimseyeceklerini de söyleyen Küçüközdemir şöyle dedi;

Sanal Mobil Operatörlük konusunda yetkilendirmemizi aldık. Bu konuda da araç yönetim sistemlerinin servis olarak satılması mevcut hatlarımızın 3G ile yedeklenmesi gibi yeni servislerimizi de 2010 yılında piyasaya çıkaracağız. Bizim tarafta bir tanesi mobil ile sabit daha da iç içe geçecek. Dolayısı ile yakınsama ürünlerimizde artış ortaya çıkacak.

Öte yandan 3G ile back-up çözümlerimiz olacak. Onun dışında fiber optik kablolarla datacenter işi daha entegre olacak. Firmalar lokasyonlarına yatırım yapmadan tamamen bizim datacenter’larımızdan kapasite kiralayarak storage ihtiyaçlarını karşılayabilecek.

Data center temelli cloud computing hizmetleri 2010 yılında önemli odaklarımız arasında yer alırken, önemli bir diğer konu da firmaların kendi lokasyonlarına santral yatırımı yapmalarına gerek kalmayacağı. Hosted IP Telefon dediğimiz merkezden yönetilebilen IP telefon hizmetlerini de kullanabilecekler.

2010’da, 5651 yasası ile zorunlu hale gelen LOG tutma hizmetlerini de merkezi olarak vereceğiz.

Tagged , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Amerika'da telefonları iptal edelim önerisi

"IP telefon ve kablosuz iletişim bu kadar yaygınlaşmışken karasal telefonu kim ne yapsın" diyorlar.

Kapat