IPHaber

Yatırım


Genband firması Nortel’in CVAS Birimi ile İlgileniyor

Aralık 30, 2009 by admin in Yatırım with 0 Comments

Nortel Networks, VoIP ve uygulama çözüm işletmesinin (CVAS) büyük bir bölümünü, IP ürün sağlayıcısı Genband firmasına 282 milyon dolar karşılığında devretme konusunda ön anlaşma sağladığını duyurdu.

2009 başında iflas koruması talep ettikten sonra [1], iş birimlerini geçtiğimiz aylarda Avaya, Ciena [2-3]çeşitli firmalara satarak, gitgide küçülen Nortel’in Genband ile yaptığı bu son satış antlaşmasına Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki (EMEA) CVAS işletmesinin büyük bir kısmı ve softswitching, (yazılım anahtarları) gateways (ağ geçitleri) ve SIP uygulamaları da dahil. Ayrıca anlaşma daha önce CVAS işletmesinde ağırlıklı olarak kullanılan tüm patentler ve fikri mülkiyet haklarını da kapsıyor.

Diğer yandan, söz konusu satış anlaşması çerçevesinde Genband firması Nortel’in ilgili bölüm çalışanlarının büyük bir çoğunluğuna yeni bir kariyer imkanı sunuyor. Amerika Texas merkezli Genband, Nortel’in merkez bürolarının bulunduğu North Carolina eyaleti ve Kanada’da faaliyetlerini arttıracağını açıkladı.

Nortel’in satışa konu olan biriminde 1100 kadarı ABD’de olmak üzere dünya çapında toplam 2200 kadar çalışan mevcut.

Genband bu satın almayı finanse edebilmek için hissedarlarından One Equity Partners ile bir ortaklığa yöneldi.

Nortel firması Ocak ayı başında ABD ve Kanada yargı mercilerinden ihale prosedürleri ile ilgili onay almayı bekliyor. Bu onayla birlikte bir son teklif tarihi ve daha sonra değiştirilebilecek bir ihale tarihi açıklanması öngörülüyor. Genband’ın ihaleyi kazanabilmesi için ise verdiği açılış teklifinin rakiplerinden yüksek olması gerekli.

Tagged , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Borusan Telekom Vodafone'a satıldı.

Vodafone Türkiye, 3000 kurumsal müşterisi bulunan ve kurumsal sabit iletişim pazarının önde gelen alternatif telekom operatörlerinden biri olan Borusan Telekom’u...

Kapat