Fizy, Türkiye'de yeniden açılıyor

0
6

Fizy.com’un açılma kararı çıktı. Müyap’ın aldığı kapatma kararlarının veya en azından Fizy.com için verilen kararın mahkemeden onaylanmadığı, sadece savcılık tarafından işleme konulduğu ortaya çıktı.

Olayın detayına bakıldığında, Müyap’ın başvurusu üzerine Beyoğlu Savcısı’nın Fizy.com’un kapatma kararını kendisinin verdiği öğrenildi. Normalde, savcıların vermiş olduğu arama, el koyma, site engelleme vs. gibi tüm kararların, 24 saat içinde mahkemeye onaylatılmak zorunda olduğu not ediliyor. Bunun anlamı, bu tür kararlar “tedbir” amaçlı acilen verilebiliyor ama sonraki süreçte, ancak ve ancak mahkeme (hakim) kararı olunca hukuken yürütülebilir hale geliyor.

Fizy.com olayında, “Müyap’a ait içerik çıkarıldı” şeklinde mahkemeye itiraz edildiğinde, Sulh Ceza Mahkemesi tarafından, savcılık kararının hakime onaylatılmadığı ve hukuken ortada bir geçerli karar bulunmadığı ortaya çıktı. Bu nedenle de, ilgili mahkeme itiraz edilen konu hakkında “karar verilmesine yer olmadığına” karar verdi.

Ama yine de bu karar, savcılıkça hemen uygulanmadı, aksine adı yukarda verilen mahkemenin yanlış karar verdiği öne sürüldü. Bunun üzerine bir üst mahkemeye yani Asliye Ceza Mahkemesine başvuruldu.

Üst mahkeme olan Asliye Ceza Mahkemesi ise, bir önceki Sulh Ceza Mahkemesinin “karar verilecek bir konu olmadığı” hakkındaki kararının doğru olduğunu vurgularak, itirazı bir kez daha reddetti.

Kapatma kararı veren savcıya yeniden bu ikinci mahkeme kararının bildirilmesi üzerine, Savcı Fizy’den Müyap’a ait içeriklerin çıkarıldığını, tutanakla tespit ederek, Fizy’nin açılmasına karar verdi.

Açılma kararı henüz ISS’lere tebliğ ediliyor. Bu nedenle site henüz açılmış değil. Açılma başladıktan sonraki sürecin de, bir vakit alacağını internet kullanıcıları biliyordur.

Müyap’ın Avukatları Yeniden Mahkemeye Başvuruyorlar mı?

Ama şimdi Müyap’ın avukatlarının da karşı itiraz sürecine girdiği aldığımız diğer bir duyum.

Bu haberde bahsettiğimiz karar, Müyap’ın Fizy.com konusunda aldırdığı kararın eksik olduğu tarafını anlatıyor.

Ancak boşlukta olan ya da henüz hem ülkemizde, hem dünyada tartışılan bir konu var; Fizy.com bir müzik arama motoru. Aynen Google gibi. Abonelik ve müzik listesi oluşturma opsiyonlarına rağmen, bazı hukukçular Fizy.com’un Müyap ya da başka bir kuruluşun telif haklarından bağımsız olduğu yorumunu yapıyorlar.

Müzik konusundaki telif hakları, internetin doğuşundan bu yana en önemli sorunlardan birisi. Bu konuyu “hukuk” hala tartışıyor. Hangisi doğru, önümüzdeki dönemde göreceğiz.

Müyap Kararlarında Mahkeme Onayı Hep mi Eksik?

Ama önemli bir husus şu; Fizy.com olayında ortaya çıkan bir durum; savcılık tarafından verilen kapatma kararı, tedbir nitelikli olduğu için ancak 1 gün için geçerli. Kararın 24 saatten sonra mutlaka hakime onaylatılması gerekli. Bu ise yapılmamış. Dolayısıyla karar boşa düşmüş.

Bazı hukukçu dostlarımız, Müyap’ın tüm engelleme – kapatma kararlarının böyle olduğuna ve hepsinde hakim onayının eksik olduğuna dair bir ikaz getiriyorlar. Anlaşılan şimdiye kadar kimse kurcalamadığı için, Müyap da daha çok efor sarfetme ihtiyacı göstermemiş. Ya da savcılık efor sarfetmemiş.

Ama bundan sonra telif hakları nedeniyle engellenecek sitelerin bu konuya dikkat etmeleri gerekiyor.

Ancak yine de not edelim; ilginç olan dünya çapında birincilik[1] alabilecek kadar yaratıcı ve başarılı bir site, ülkemizde 2 ayrı mahkeme kararına ve ortada hukuk dilinde “yok” hükmünde olan bir karara rağmen, geçtiğimiz hafta boyunca kapalı kaldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.