IPHaber
Son Yazılar

Genel


Firefox Bing'ledi

Aralık 15, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

Kişisel bilgiler ve gizlilik kosunda Google Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt tarafından yapılan açıklamaları duyan Firefox yönteicisi Asa Dotzler, kullanıcılara arama motorlarını Google’dan Bing’e çevrimelerini tavsiye etti. Yöneticinin bu tepkisi, Schmidt’in CNBC televizyonuna verdiği bir röportaj sırasında sarfettiği “saklayacak bir şeyiniz yoksa kokrmanıza gerek yok” sözlerinin ardından geldi.

Kullanıcılar Google’a güvenmeli mi sorusunun üzerine “Kimsenin bilmesini istemediğiniz bir durum varsa zaten yanlış bir birşeyler yapıyorsunuzdur. Eğer öyle bir gizliliğe ihtiyacınız varsa Google da dahil olmak üzere tüm arama motorlarının böle bilgileri sakladığını ve gerektiği takdirde yetkililerle paylaşma yükümlülüğü olduğunu bilesiniz,” dedi.

Schmidt’in gizlilik, özel hayat ve kişisel bilgiler konusu ile yasadışı uygulamaları bu kadar kolay aynı kefeye koyabiliyor olması sanırız Firefox’un Google ile sürdürdüğü tanıtım anlaşmalarında daha ağır basmış olsa gerek. 2011’e kadar daha arama motoru olarak Google’ı öne çıkarmak zorunda olan şirket, böylece resmi olmayan yollardan (kişisel bloglar) gizlilik konusunda ise Bing’in nispeten daha iyi olduğu düşüncesini savunmaya başladı. Firefox yöneticisi Asa Dotzler’ın konuyla ilgili yorumunu ve kendi eliyle verdiği “Firefox’un varsayılan arama motorunu Google’dan Bing’e çevirme uygulamasını,” bu bağlantı aracılığıyla görebilirsiniz.

Tagged , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat