IPHaber

3G&4G


Femtocell nedir?

Mart 15, 2010 by admin in 3G&4G with 0 Comments

Femto baz istasyonları son günlerde adını sıkça duyurmaya başlayan bir teknoloji olarak telekomünikasyon dünyasında gündeme oturuyor. Yaklaşık 3 yıldır dünyanın birçok ülkesinde Femto teknolojisi deneniyor, test ediliyor.
Peki nedir bu Femto? gerçekten hedeflediği gibi cep telefonlarının evimizdeki sabit hatların yerini almasını sağlayabilir mi?
Femto düşük güçle çalışan mobil operatörün lisanslı frekansında çalışarak cep telefonu kullanıcısını DSL üzerinden mobil operatörün çekirdek ağına bağlayan bir baz istasyonudur. Evinize yerleştirdiğiniz ufak bir cihazı İnternet hattınıza takıyorsunuz, ve bundan sonra evden yaptığınız 3G görüşmeleriniz (ses ve paket) Femto cihazı üzerinden operatöre iletiliyor. Femto ile evinizde hızlı bir İnternet, kaliteli 3G kapsamı ile birlikte ulaşmış oluyor.

Son kullanıcı için Femto’ nun Yararları neler?
Cep telefonu kullanıcıları açısından bakıldığında Femto teknolojisinin yararları bir hayli fazla gibi görünüyor.

Femto ile evinizde mükemmel bir kapsama alanı ve yüksek kapasite 3G iletişim olanağı geliyor. Buda hızlı, güvenli İnternet ve kesintisiz görüşme anlamı taşıyor.
Femto sağlayan operatörler, tek telefon tek fatura şeklinde kampanyalarla kullanıcılara evde cep telefonu/cep telefonundan İnternet kullanımını arttırıcı fiyat teklifleri sunacaklar.
Femto ile video görüşmeleri, Sesli mesajlar gibi servisler kesintisiz hale gelecek ve dolayısıyla hem evde hem dışarıda kesintisiz mobil olacaksınız.
Son kullanıcı tak/çalıştır altyapısının kolaylığıyla, çok üstün bir hizmeti komplekslikten arınmış bir şekilde elde edecek, bu kolaylık geçişi hızlandıracak.
Adsl modem, wireless modem gibi tüm cihazlar 3G servisi eklenerek tek cihazda toplanacak, tahmin edilenin aksine ek bir cihaz eve koymaya gerek kalmayacak var olan modem Femto ile değiştecek.
Mevcut 3G destekleyen telefonlarla Femto kullanılabiliyor olacağı için son kullanıcı yeni bir telefon almak zorunda kalmayacak.
Bu teknoloji aslında mobil operatörler için bir zorunluluk, mobil operatörlerin 3G lisansları için ödediği bedeller ve bunun karşılığını tam olarak alamamaları, 3G kapsama alanında yaşanan sorunlar, Femto teknolojisini bir anlamda maliyetleri düşürmek ve gelirleri arttırmak için gerekli kılıyor.
Femto teknolojisiyle operatörler için;
3G yatırım ve operasyon maliyetlerini düşüyor,
Flat IP yapısı ile operasyon ve yatırım maliyetleri düşürüyor.
Servis kalitesinin yüksekliğiyle kullanımı arttırıyor ve gelirler artıyor.
Femto müşterinin evinde olacağı için güç vb. gibi masraflar müşteri tarafından ödenmiş oluyor, operatörün ciddi bir yükü hafifliyor.
DSL servislerini mobil hizmetlerle birleştirip sunma şansı doğuyor. Örneğin Turkcell, Femto teknolojisini “tellcom” iş birliği ile aylık sabit bir ücretten verebilir ve bunun karşılığında evden yapılan cep telefonu görüşmeleri ücretsiz olacak şekilde müşterilere kolayca sunabilir.
Femto teknolojisini Alcatel-Lucent, Huawei, ZTE, NEC, Motorola gibi telekomunikasyon devleri sunuyor. Bu şirketler arasında da ciddi bir rekabet söz konusu durumda. Geçtiğimiz günlerde Vodafone, AT&T gibi operatörler Femto lansmanı yaptılar, ürünün 2012 yılında 110 milyon aboneye servis vereceği tahmin ediliyor.
Dünyada hızla yayılan bu teknoloji ile cep telefonlarının sabit hatların yerine kullanılıp kullanılamayacağının kararı tabi ki yine son kullanıcıların elinde, fakat bu teknolojinin bu iki pazarda ciddi bir rekabet getireceği kesin, bakalım ülkemizde bu teknoloji ne zaman lanse edilecek?

Tagged

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
İletişimde vergi sistemi sil baştan

Özel İletişim Vergisi'nin yapısında köklü değişiklik yapılıyor. 2. Uluslararası e-Devlet Konferansı'nın açılışında konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ilgili bakanlıklarla işbirliği...

Kapat