IPHaber

Telekom


Fazla download yapan müşterinin aboneliğini iptal etti.

Temmuz 15, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

ABD’nin, en büyük kablo yayıncısı ve üçüncü büyük telekom operatörü konumunda bulunan Comcast, çok fazla veri tüketiyor diye bir müşterisine erişim sağlamayı durdurdu.

Comcast, Seattle şehrinde, oyun tasarım ve danışmanlığı yapan Andre Vrignaud isimli kullanıcının erişimini, çok fazla veri tükettiği gerekçesiyle kesti. 2 ay içerisinde 250 GB’dan fazla veri tükettiği belirtilen Vrignaud, durum ile ilgili olarak şirketin kendisini bilgilendirmediğini söyledi.

İnternet erişiminin günümüzde su ya da elektrik gibi bir gereklilik halini aldığını ifade eden Vrignaud, özellikle servisin haber verilmeden kesilmesinin yadırganacak bir şey olduğu değerlendirmesini yapıyor. Microsoft’a,  XBox 360 ve XBox live uygulamalarında danışmanlık yapan Vrignaud, fotoğraf ve dosyalarının önemli bir bölümünü bulut servisleri üzerinde depoladığını kabul ediyor.

Comcast, yaptığı açıklamada 39 yaşındaki Vrignaud’un erişiminin sözleşmede belirtilen kurallar çerçevesinde kesildiğini ve bir başka kampanyaya geçmesinin mümkün olmadığını duyurdu.

Amerikan telekom ve internet şirketleri, yüksek hacimli erişim talep eden kullanıcılara yönelik uygulamalarını giderek sertleştiriyor. Amerikan telekom devi AT&T, DSL hizmeti alan kullanıcılarına 150 GB’lık üst sınır uygulayacağını geçtiğimiz ay duyurmuştu. Mobil tarafta da Verizon ve T-Mobile benzer şekilde sınırlama getireceklerini açıklamışlardı.

Diğer erişim alternatiflerini incelemeyi sürdüren Vrignaud, bir yandan da karşısına çıkan durumu hem siyasilerle hem de regülasyon otoriteleriyle paylaşarak çözüme kavuşturmak istediğini belirtiyor.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Linux kampına gelir misiniz?

İnternet Teknolojileri Derneği (INETD) ve Linux Kullanıcıları Derneği (LKD) 16-31 Temmuz tarihlerinde Düzce Üniversitesinde ücretsiz ''Linux Kampı'' düzenledi. Linux kampında...

Kapat