IPHaber

Telekom


FATİH Projesi dahilinde verilecek tabletler, öğrenciler tarafından satıl(a)mayacak!

Kasım 11, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Geçtiğimiz ay içerisinde, devletin bundan iki yıl önce pilot bölge olarak seçilen Kocaeli’nde gerçekleştirdiği ‘Her Öğrenciye Bir Bilgisayar’ kampanyası kapsamında 52 bin öğrenciye dağıtılan bilgisayarlardan bazılarının, maddi durum kötü bazı öğrenciler tarafından satıldığı ortaya çıkmıştı hatırlarsak.

6 ve 7’nci sınıf öğrencilerine dağıtılan bu bilgisayarların nasıl kullanıldığına dair yapılan ankete katılan 1,591 öğrenciden 127’sinin bilgisayarını sattığının anlaşılması üzerine de İl Milli Eğitim müfettişleri tarafından hazırlanan ilgili raporda bu hibe bilgisayarların öğrenciler tarafından satıldığı yazılmış ve FATİH (Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi) Projesi’nde dağıtılacak tabletlerin de başına aynı şeyin gelmemesi için önlem alınması gerektiği yönünde görüş belirtilmişti. 

 

FATİH Projesi dahilinde verilecek tabletler, öğrenciler tarafından satıl(a)mayacak! fatih projesi

İşte şimdi, FATİH Projesi kapsamında dağıtılacak olan tabletlerin de başına aynı şey gelmemesi için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından alınacak güvenlik önlemi belli oldu. MEB’in öğrencilere verilecek bu tablet bilgisayarları korumak için geliştirdiği güvenlik sistemine göre tablet okuldaki akıllı tahta ile bağlantılanacak ve eğer ondan sinyal alamazsa kilitlenecek.

Tabletlere kırılamayacak bir yazılım yüklemeyi planlayan MEB, geliştirilecek bu yeni yazılımla, öğrencilere verilecek olan tablet bilgisayarlar ‘tampon süre’ olarak tanımlanan zaman aralığında sınıflardaki akıllı tahtalardan sinyal almazsa kilitlenecek. Tampon süre okul ve tatil dönemleri için ayrı ayrı ayarlanabilecek ve kilitlenen bilgisayar anacak yetkililerin vereceği parolayla açılabilecek. Böylece, çalınma veya satılma durumunda okuldaki akıllı tahtadan sinyal alamayan bilgisayar kilitleneceğinden alıcıların işine yaramayacak.

Bu yazılımın kırılması ihtimalini engellemek için alınacak olan önlem ise yazılım
ın işletim sistemi üzerine değil, bilgisayar içinde bulunan en pahalı donanımlar üzerine gömülü biçimde hazırlanması. Bu sayede hem yazılımın yükleneceği bu parça sökülüp yenisi takılmadan yazılımın kırılması mümkün olmayacak hem de parça değişimi durumunda masraf çok fazla olacağından bilgisayarın çalınmasının ya da satılmasının bir anlamı kalmayacak. Keza bu önlemin bir diğer faydası da tabletlerin çalınması riskinin azalacak olması nedeniyle sigorta masraflarının da düşecek olması.

Bu vesileyle, dağıtılacak olan tabletlerin hepsinin internete girecek öğrencilerin zararlı sitelere girmesinin engellenmesi için MEB tarafından yönetilecek bir filtreleme sistemi ile geleceğini de not olarak düşelim.

 

http://www.pclabs.com.tr/2011/11/11/fatih-projesi-dahilinde-verilecek-tabletler-ogrenciler-tarafindan-satilamayacak/

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Redhat -Facebook bulut bilişim projesi!

Red Hat ve Facebook, global veri merkezlerinin verimliliğini arttırmak için ‘Facebook Open Compute Project’de işbirliği yapıyor. Red Hat, gelecek nesil...

Kapat