IPHaber
Son Yazılar

Telekom


Facebook'un %0,2 Oranındaki Hissesi 133 Milyon Dolara Satıldı

Ağustos 17, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Dünyanın en büyük 4 global reklamcılık firmalarından birisi olarak geçen Interpublic grubu, ellerindeki Facebook hisselerinin yarısını sattığını açıkladı. Satışın özel bir anlaşmayla gerçekleştiğini belirten, dolayısıyla alıcı şirketin adının yer almadığı duyuruya göre reklamcılık grubu sahip oldukları % 0,4 oranındaki Facebook hissesinin yarısını 133 milyon Dolara sattı. Bu son açıklamaya göre Facebook’un pazar değerinin 66,5 milyar Dolar olduğu hesaplanıyor.

Omnicom, WPP ve Publicis ile birlikte dünyanın en büyük 4 global reklamcılık firmalarından birisi olan Interpublic, 2006 yılında henüz emekleme aşamasında olan Facebook’un %0,4 oranında hissesini 10 milyon Dolar ödeyerek satın almıştı. Facebook’un o yıllarda hem nakit ihtiyacını karşılamak hem de reklamcılık alanında dünya devlerinden birisinin networkünden yararlanmak için bahsi geçen anlaşmayı yaptığı konuşuluyor. Interpublic grubu ise yaptığı 5 milyon Dolarlık yatırımı bugün 133 milyon Dolara satmış oluyor.

Interpublic Grubu, yaptığı açıklamada Facebook hisselerini alan firma hakkında bilgi vermiyor. Bununla birlikte hisselerin Facebook tarafından geri alınmadığı ve 3. şahıs bir firmaya satıldığı konuşulmakta. Firmadan yapılan açıklamada Interpublic Grubu CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Michael I. Roth’un şu ifadelerine yer veriliyor:

“Interpublic, 2006 yılında Facebook ile stratejik bir işbirliğine imza atmış ve bu işbirliği sayesinde müşterilerimiz adına gerçekleştirdiğimiz sosyal medya sunumları çok ciddi bir artış göstermiştir. Sonrasında ise Facebook, dünya çapında yüz milyonlarca kişinin günlük hayatının bir parçası olmayı başarmıştır. Facebook’un bu kadar yaygın hale gelmesi, başta gerçekleştirdiğimiz straetjik ortaklığın daha ılımlı bir hale dönüşmesine sebep olurken, satın aldığımız hissenin finansal değeri ise inanılmaz ölçüde büyümüştür.

Sonuç olarak kısa bir süre önce, Facebook’ta sahip olduğumuz hisselerin bir kısmını satabileceğimiz çekici bir fırsat karşımıza çıktı ve biz de bunun mantıklı bir adım olduğuna karar verdik. Bugün Facebook’ta sahip olduğumuz hisselerin yarısını yaklaşık 130 milyon Dolar karşılığında sattığımızı duyuruyoruz. Bununla birlikte, yönetim kurulumuz bu satış anlaşmasından gelecek olan nakit ile kendi hisselerimizi geri toplamak için 150 milyon Dolarlık bir hisse geri alım programını yürürlüğe koymayı uygun bulmuştur. Bu anlaşmayı, hissedarlarımıza sağladığımız değeri arttırmak adına bir fırsat olarak görüyor ve uzun vadede firmamıza olan inancımızın sağlamlığını gösterdiğini düşünüyoruz.”

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat