IPHaber
Son Yazılar

IPTV


Facebook VoD sektörünü kızıştırıyor

Mart 9, 2011 by admin in IPTV, Sosyal Network, Telekom with 0 Comments

Facebook, Youtube ve Amazon’un film atılımlarından sonra Warner Bros. ile anlaşarak film kiralama işine giriyor.

Kendisini sürekli yenileyerek ve farklı işbirliği anlaşmalarına imza atarak popülaritesini korumayı başaran Facebook, şimdi de film mağazası olarak hizmet verecek.

Son büyük haber pek de beklenmedik bir konuda. Amerikalı film yapım şirketi Warner Bros, Facebook üzerinden film kiralamaya başlıyor.

Online film kiralama hizmeti, internetin potansiyeli en yüksek gelir modellerinden biri ve son yıllarda bu alanın ateşi yükseliyor. Netflix gibi önemli servislerin yanında Youtube’un film kiralama hizmeti Youtube.com/Store‘u sunması ve Amazon’un LoveFilm’i satın alarak Avrupa’ya yönelmesi bu alanda atılan önemli adımlar olarak aklımıza geliyor. Oyuna yeni katılan Facebook ise Warner Bros gibi önemli bir ortakla işe başlıyor.

VoD (Video on Demand) olarak isimlendirilen kiralama ve tekrar izleme seçenekleri sunan sistem TTNet tarafından geliştirilen Tivibu konseptinde de bulunuyor. Ülkemizde bir diğer IPTV-WebTV yayıncısı Digiturk, rakibinin yaptığı bu çıkıştan sonra reklamları ile bu sektörde kendisinin de olduğunu farkettirmeye başladı. Tahmin edilen rakamlara göre bugün ülkemizde 1milyondan fazla WebTV izleyicisi olduğunu düşünürsek yerli pazar da kızışacağa benziyor.

Tagged , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat