IPHaber

Telekom


Facebook ve Twitter network altyapısında torrent kullanıyor

Haziran 30, 2010 by admin in Telekom with 0 Comments

Sadece P2P paylaşım yapanlar değil, dünyanın en büyük sosyal ağı da Torrent seviyor…

BitTorrent sadece son kullanıcıların değil, dünya devi olan Facebook’un da çok işine yarıyor.

Normal şartlar altında saatler süren kod güncellemeleri ve bu işlemin onbinlerce sunucuda tek tek uygulanmasın inanılmaz bir para ve zaman kaybına yol açıyor.

Facebook sunuculardaki Facebook kodlarının güncellenmesi işini Torrent kullanarak çözmüş. Her sunucuyu bir Peer haline getiren Facebook bu sayede saatler süren yüzlerce MB’lık kod güncellemesi işlemlerini 1 dakkanın altında bitecek şekilde hızlandırdığını açıkladı.

Sadece Facebook da değil, bir diğer sosyal ağ olan Twitter da kendi Torrent tabanlı sistemini kullanıyor. Bunu örnek alan çeşitli üniversiteler de sunucularında benzer teknikler kullanarak büyük tasarruf yapmayı başardı.

Eğer BitTorrent teknolojileri korsan kullanım yüzünden yasaklansaydı, bugün bu gelişmeler ve tasarruflar haberlerimize konu olmayabilirdi.

Alıntı: CHIP

Tagged , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Şifreli maç yayınlarını izinsiz veren siteleri engelletmek İsteyen Digiturk, onların IP'si yerine Google IP'sini mahkemeye iletti.

Internet Teknolojileri Derneği (İNETD), şifreli maç yayınlarını izinsiz yayınlayan bazı internet sitelerine erişimin engellenmesi için mahkemenin yanlış IP adresi tespitinde...

Kapat