IPHaber
Son Yazılar

Sosyal Network


Facebook Skype tabanlı web tarayıcı içi video görüşme servisini gelecek hafta tanıtabilir

Temmuz 4, 2011 by admin in Sosyal Network with 0 Comments

Google+ servisi bu hafta başında duyurulduktan sonra Facebook da gelecek hafta CEO’su Mark Zuckerberg’in ev sahipliğini yapacağı bir etkinlik düzenleyeceğini ve burada önemli bir yeniliği açıklayacağını duyurmuştu. Konuyla ilgili fazla detay verilmiş olmasa da, tahminler Facebook’un iPad’e özel uygulaması veya iPhone’a özel bir fotoğraf paylaşım uygulaması üzerinde yoğunlaşmıştı. Son haberler ise bundan daha “mükemmel” bir yeniliğin bizi beklediğini işaret ediyor.

TechCrunch’ın konuyla yakından ilgili bir kaynağa dayandırarak verdiği habere göre Facebook’un gelecek haftaki etkinliği Skype tarafından desteklenen yeni bir video sohbet özelliğinin tanıtımına sahne olacak. 6 Temmuz Çarşamba günü gerçekleştirilecek olan bu etkinliğin davetiyesinde birbirinin üstüne binmiş iki tane sohbet ikonu ve bir profil silueti dikkat çekiyor. 

Yeni video sohbet servisinin bir masaüstü bileşeni yardımıyla web tarayıcısı içinden görüntülü görüşme yapmaya imkân tanıyacağı söyleniyor. Eğer bilgisayarda Skype’ın masaüstü yazılımı yüklüyse, bunun Facebook ile bir etkileşimde bulunup bulunmayacağı, bulunursa bile bunun nasıl gerçekleşeceği henüz netlik kazanmış değil. Aslında Facebook’un Skype destekli bir servisi duyurması çok da sürpriz sayılmaz, çünkü ikilinin birşeyler üzerinde çalıştığı aylardır biliniyordu. Skype’ın yazılımında çeşitli Facebook işlevlerini görmeye başlamıştık bile.

Microsoft’un Facebook’un hissedarları arasında olması ve son olarak da Skype’ı satın alması, Facebook ve Skype arasındaki işbirliğini fazlasıyla mantıklı kılıyor. Facebook’un yapacağı duyuruyla birlikte Google+ üzerine toplanmış olan ilgi biraz dağılabilir. Google+ içinde de Hangout adı verilen bir video sohbet işlevi yer alıyor.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat