IPHaber
Son Yazılar

Sosyal Network


Facebook Messenger for Mobile duyuruldu

Ağustos 10, 2011 by admin in Sosyal Network with 0 Comments

Cep telefonları ilk çıktığında konuşmanın yanı sıra en popüler servis herkesin sık sık kullandığı SMS’ti. 160 karakterlik limit herkese az ve öz yazı yazmayı – ki Twitter’ın çıkışı da bu noktadır- öğretmişti. O zamanlar SMS gönderemeyen sadece SMS alabilen telefonlar bile vardı. Türkçe karakterli SMS göndermeye çalıştığında 2 SMS olarak ücretlendirilirdi. Zamanla SMS gelişti MMS ortaya çıktı. Kullanıcılar bu sayede sadece yazı değil resim de paylaşabiliyordu. Günümüzde özellikle gençlerin başparmak kası yapacak kadar sık SMS attığını ve bunu gören operatörlerin aylık 5000 SMS gibi paketler çıkardığını biliyoruz, yine de benim gibi ortalama bir telefon kullanıcısının (telefon amacı olarak ortalama kullanıcıyım :)) SMS paketi almadığını düşünürsek çoğu operatörün uyguladığı 40 kr’luk tarife oldukça pahalı.

Buna alternatif olarak birçok kişi sınırsız mesajlaşma özelliği sağlayan Blackberry Messenger kullanabilmek için Blackberry aldı, ama buradaki problem bu servisin sadece Blackberry kullanıcıları arasında kullanılmasıydı. Start-up’lar ve büyük şirketler buradaki boşluğu görerek çeşitli yazılımlar çıkardılar. Daha önce yine blogda yazdığım WhatsApp bu konuda en başarılı uygulamalardan biriydi. Telefon numarası hariç kayıt için herhangi bir bilgi istememesi, başarılı arayüzü ve tabii platformlar arası desteğiyle birçok kişinin kullandığı bir servis haline geldi. Grup mesajlaşma özelliği, yazı haricinde fotoğraf, video ve konum bilgilerinin paylaşılabilmesi temel özellikleri. Bugün iPhone’da da, Android destekli bir telefonda da, Blackberry’de de hatta Nokia’da bile WhatsApp kullanılabiliyor. Bu yazılıma alternatif Pingchat, LiveProfile gibi yazılımlar da bulunuyor.

Bu servislerin popülerliğini gören büyük firmalar da bu işe girmeye başladı. Apple iOS’un 5.0 sürümünde iMessage ürününü tanıttı. Mesaj için operatörün SMS servisi yerine Internet’i kullanan bu servis iPhone kullanıcıları arasında çok popüler olacak ama Facetime gibi sadece Apple ürünlerinde çalışabilmesi yaygınlığı konusundaki soru işaretlerini beraberinde getirecektir.

Yine Google’ın son ürünü Google Plus’taki Huddle servisi de benzer şekilde Gmail hesabı olanlar için hızlı mesajlaşma özelliği sağlıyor, önceleri Google Plus’a entegre olan bu servis için Google potansiyeli görüp Huddle’ı ayrı bir yazılım olarak tekrar sürdü.

Son olarak Facebook da grup mesajlaşma servisi Beluga’yı satın aldıktan hemen sonra benzer bir mesajaşma ürünü olan Messaging’i çıkardı. Şu anda Android ve iOS destekli telefonlarda kullanılabilen bu uygulama Facebook hesabınıza bağlı olarak çalışıyor. Facebook’taki mesajlaşmanın ayrıldığı bu uygulamanın en büyük özelliği hem Facebook’taki arkadaşlarınıza hem de telefon numarasıyla kaydolan diğer kişilere de mesaj gönderebilmeniz (akıllı telefonu olmayanlar SMS ile yanıt verebiliyor) ve tabii buradaki önemli etkenlerden biri de bu mesajın anlık şekilde iletilmesi. 750 milyon kullanıcı sayısı düşünüldüğünde bu servisin diğerlerine büyük bir rakip olduğunu söyleyebiliriz, Facebook ve Skype ortaklığını da hesaba katarsak bu servisin anlık mesajlaşmanın yanı sıra Skype’in görüntülü konuşma özelliğini de eklemesi mümkün.Facebook’un son ürününe iPhone kullanıcıları şu linkten, Android kullanıcıları şu linkten ulaşabilir.

Yakın gelecekte akıllı telefonların sayısının artış hızıyla birlikte (Turkcell’in son verilerine göre geçen yıla göre %100 artış) SMS servisinin tarihe karışması an meselesi. Akıllı telefon sahibiyseniz yukarıdaki alternatifleri denemenizi öneririm.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat