IPHaber

Genel


Facebook, Hikayeler reklam formatını yayına aldı

Eylül 27, 2018 by admin in Genel with 0 Comments

Geçtiğimiz yıl Instagram Hikayeler’de reklam yayınlamaya başlayan Facebook, kendi platformundaki Hikaye formatına da reklam almaya başlıyor. Şirket, bugün küresel olarak reklamverenler için Facebook Hikayeler’de de reklam uygulamasını hayata geçirdiğini duyurdu.

Artık markalar ve reklamverenler, haber kaynağı ya da Instagram Hikayeler üzerinden yürüttükleri reklam kampanyalarına Facebook Hikayeler’i de ekleyebilecek. Bu yeni reklam formatı sayesinde tüm reklamverenler Facebook’un hikaye reklamları için sunduğu hedefleme ve ölçümleme olanaklarından faydalanabilecek.

Bunun yanı sıra reklamverenlerin erişim, marka farkındalığı, video görüntülemeleri, uygulama indirme, dönüşüm, trafik ve potansiyel müşteri reklamları gibi halihazırda Instagram Hikayeler için kullandıkları araçları da kullanabileceğini belirtelim.

Şimdiye kadar Facebook Hikayeler’de reklamları test eden markalar ise olumlu sonuçlar aldıklarını belirtiyor. ABD’de iHeartRadio, Kettle Chips ve KFC markaları tarafından test edilen Facebook Hikayeler reklam kampanyaları, marka yükselişlerine olumlu etki sağlamış durumda.

Bu arada 300 milyondan fazla kullanıcının her gün Facebook Hikayeler’i ve Messenger Hikayeler’i kullandığını söylemekte fayda var. Ipsos tarafından 12 ülkeden 13-54 yaş arası Facebook Hikayeler özelliğini kullanan binlerce kişiyle yapılan araştırmaya göre her üç kullanıcıdan ikisi, en az üç farklı uygulamada hikayeleri düzenli olarak kullanıyor.

Kullanıcıların yüzde 63’ü ise hikayeleri gelecekte daha fazla kullanmayı planladığını söylüyor. Kullanıcıların yüzde 62’sinin, bir markayı ya da ürünü hikayede gördükten sonra onlarla daha çok ilgilendiğini de belirtelim.

Yapılan araştırmaya göre kullanıcılar çoğunlukla hızlı ve anlaması kolay (%51), bir indirimi ya da promosyonu duyuran (%51), yeni ürünleri tanıtan (%44), gerçekçi olan (%46) ve ipucu/öneri paylaşan (%45) hikayeleri tercih ediyor.

Geçtiğimiz dönemde adı skandallarla anılmaya başlayan Facebook, ciddi bir gelir ve kullanıcı tabanı kaybı ile karşı karşı karşıya. Bu noktada sahip olduğu uygulamalar üzerinden gelirlerini arttırmaya çalışsa da bu durum ciddi görüş ayrılıkları sonucunda WhatsApp ve Instagram kurucu ortaklarının istifa etmesine yol açabiliyor.

Bu anlamda şirketin WhatsApp ve Instagram’da yayına aldığı yeni reklam ve gelir modellerinin yanı sıra kendi ana ürünü Facebook’a odaklanan yeni reklam modelleri üzerinde çalışması oldukça doğal.

Kaynak:: webrazzi

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Kripto para borsası EXMO, Türkiye pazarına girdi

2013 yılında kurulan EXMO; Londra, Kiev, Barcelona ve Moskova'da ofisleri ile faaliyet göstermektedir. Doğu Avrupa'nın #1 numaralı kriptopara borsası olan...

Kapat