IPHaber

Genel


Facebook haber kaynağında özel paylaşım istemlerini ve diğer 12 API’yi kapatıyor

Nisan 25, 2018 by admin in Genel with 0 Comments
Facebook haber kaynağında özel paylaşım istemlerini ve diğer 12 API'yi kapatıyor

Facebook, yazılım geliştirici platformunda kullanıcı güvenliğini ve veri gizliliğini önceliklendirmeye başladı. Dün Facebook ve Instagram yazılımcıların izin almadan verilerinizi ve arkadaşlarınızın verisini çekmesini önlemek için bazı API’ları kapattığını ve değiştirdiğini duyurdu. Bu izin almama kapsamına içerikleri zorla herkese açık hale getirmek ve sizi paylaşım yapmak için kandırmak da dahil.

Bu yapılan değişikliklerin bazıları dün yürülüğe girdi ancak diğerleri 1 Ağustos’ta aktif hale gelecek. Böylece şirket, yazılım gelştiricilere uygulamalarını düzenlemeleri için 90 günden fazla bir süre tanımış oluyor.

Bu kapsamda öne çıkan değişikliklerden biri de uygulama geliştiricilerinin, bir kullanıcının adına Haber Kaynağı’na yayınlama yeteneği istemek için standart Facebook paylaşım iletişim kutusunu kullanmaya başlamak zorunda kalması. Çünkü artık yazılımcılar, özel bir paylaşım istemi tasarlamalarına izin veren, yayınlama işlemleri API’sını kullanamıyor.

Bir Facebook sözcüsü, bu değişikliğin aslında gelecek için planlandığını söylüyor çünkü tutarlılık kullanıcıların kendilerini kontrol sahibi hissetmesine yardımcı oluyor. Ancak şirket, uygulama bozma niteliğine sahip birden fazla güncellemeyi aynı gün duyurmak istemediği için dün yapılan güncellemelerin bir parçasının bitiş tarihini 1 Ağustos’a kadar uzattı.

Bu arada önemli bir Instagram Graph API değişikliğinin de dün yürürlüğe girdiğini belirtelim. Bu değişiklikle birlikte yazılım geliştiricilerin, içeriğinize yorum bırakan kullanıcıların isimlerini ve bio’larını çekmesi artık söz konusu değil. Ancak yorum yapanların kullanıcı adı ve yorum metni hala yazılımcıların ulaşabildiği veriler arasında.

Görünen o ki; Mark Zuckerberg geçirdiği zorlu sürecin ardından kullanıcıların güvenliğine ve gizliliğine yönelik adımlar atmaya devam ediyor. Zuckerberg, son günlerde sahip olduğu tüm platformların Avrupa Birliği Veri Koruma Yönergesi’ne uyum sağlaması konusunda ciddi bir çaba gösteriyor.

Kaynak:: webrazzi

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Spotify’ın ücretsiz sürümünde kullanıcılarına sunduğu özellikler artırılıyor

Geçtiğimiz aylarda halka arz edilen dijital müzik dinleme platformu Spotify, kullanıcıların müziği çok daha kişiselleştirilmiş şekilde keşfetmelerine ve sevdikleri müzikleri...

Kapat