IPHaber
Son Yazılar

Telekom


Facebook eBay’e rakip oluyor

Temmuz 1, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Türkiye’de hızla çoğalan büyük AVM’leri yıllar önce terk eden Avrupa ülkelerinde, her türlü alışveriş yerel esnaftan yapılıyor. Böylece küçük esnafın iflas bayrağını çekmesi önlenirken, ticaret daha sosyal bir hale getiriliyor. Büyük birer online alışveriş merkezi konumundaki eBay ve Amazon da, çok yakında benzer bir rakiple karşı karşıya kalabilir.

Facebook’a özel bir ticaret çözümü geliştiren yerel alışveriş motoru Wishpond, satıcıların bir günde kendi Facebook mağazalarını açmalarını sağlıyor. Yaklaşık 1.700 mağazanın ürünlerini kendi motorunda listeleyen Wishpond, RetailConnect adını verdiği bu e-ticaret çözümü sayesinde kendilerinden talepte bulunan mağazaların envanterini Facebook’ta listeliyor. Bir ürünü seçildiğinde ise Wishpond ödemeyi gerçekleştirmeleri için müşterileri ilgili satıcının web sitesine yönlendiriyor.

En son Aralık ayında mağazalara yerel ticari arama özelliğini kendi web sitelerinde kullanmaları için bir widget sunan Wishpond, RetailConnect kirası olarak mağazanın büyüklüğüne göre 500 dolara kadar aylık ücret talep ediyor.

Ortada yanıtlanmayı bekleyen esas soru ise, Facebook’u bir sosyal ağ olarak gören 500 milyondan fazla kullanıcının, burada alışveriş yapmak isteyip istemeyeceği. Bu soruyu yanıtlayan Wishpond CEO’su Ali Tajsekandar; “Kullanıcıların çoğu, Facebook’a alışveriş yapmak için girmiyor. Ancak bir fan sayfasını beğendiklerinde, bu onların ilgili markanın ürünlerini tercih ettiklerini gösteriyor. Facebook’a bir kez girdiklerinde ise, alışveriş yapmak için ayrılmak istemiyorlar.” Wishpond, Facebook ile online alışveriş platformları arasındaki bu aralığı kapatmayı hedefliyor.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat