IPHaber

Genel


Facebook çapraz paylaşımla Facebook’ta paylaşılan tweetleri sildi

Ağustos 29, 2018 by admin in Genel with 0 Comments

Facebook kullanıcıların Twitter üzerinden çapraz paylaşımla Facebook profillerinde yayınlanan tweetlerini sildi. Geçmişte paylaşılan bu tweetlerin silinmesi, API’ın çapraz paylaşım özelliğini engellenmesinden kaynaklanıyor.

Sosyal ağların popülerleşmesiyle birlikte bir çok Facebook kullanıcısı Facebook ve Twitter hesaplarını ilişkilendirmişti. Böylece Twitter‘da paylaştıkları tweetler de Facebook’da durum güncellemesi olarak yayınlanabiliyordu. İlk olarak geçen hafta geçmişte paylaşılan durum güncellemelerinin kaybolduğunu fark eden kullanıcılar, bu durumu şaşkınlıkla karşıladı. Üstelik durum güncellemelerinin yanı sıra yorumlar, beğeniler ve diğer etkileşimler de Facebook’tan silindi.

@facebook I used the Twitter for Facebook app for years, and I realize it’s not working and isn’t going to. But I just discovered all the Facebook updates it put have been deleted and dissappeared from my timeline! Is there a way to retrieve this?

— Omer Lev (@omerlev) August 26, 2018

Merak konusuna dönüşen bu olayın perde arkasında ise iki şirket arasındaki küçük anlaşmazlık yatıyor. Hatırlarsanız Facebook, Ocak ayında kullanıcıların Twitter’dan çapraz paylaşım yapmasını sağlayan özelliği kaldırdığını duyurmuştu. Bunun üzerine Twitter da Facebook platformu için oluşturduğu uygulamayı sildi. Bu nedenle ayın başında yapılan değişiklikler karşısında Twitter herhangi bir şey yapamıyor. Üstelik Twitter, uygulamanın kaldırıldığında eski gönderilerin silineceğinin de farkında değil.

Twitter’a yakın bir kaynak engelleme öncesinde Twitter’ın, kullanıcıların iki platformda birden paylaşım yapabilmesinin yeni bir yolunu bulma için Facebook’tan biraz daha zaman istediğini belirtiyor. Facebook’un da bu isteği redd ettiği söyleniyor.

Sonuç olarak Facebook resmi olarak çapraz paylaşımı kaldırdığında Twitter’ın Facebook uygulaması tamamen etkisiz elemana dönüştü. Uygulamanın yegane fonksiyonu devre dışı bırakıldığı için de Twitter uygulamayı platformdan silmeye karar verdi. Bu kararın kullanıcıların eski paylaşımlarını etkileyeceğinden ise bihaberdi. Üstelik Facebook’un da bu konu hakkında bilgi sahibi olup olmadığı net değil. Ancak Facebook yaptığı açıklamada bu durumu özetleyerek, içeriklerin eski haline getirildiğini ifade etti.

Tüm bu hikayeye baktığımızda bu iki sosyal medya devinin kullanıcı verileri üzerinde nasıl bir hakimiyete sahip olduğunu görmek mümkün. Her ne kadar sosyal ağlar verilerimiz üzerindeki kontrolün bize ait olduğunu söylese de yaşananlar bunun tam tersini gösteriyor.

Kaynak:: webrazzi

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Japonya 2020’ye kadar otonom uçan otomobilleri hayata geçirmek istiyor

Otomobil üreticisi Porsche‘den, teknoloji şirketi Uber‘e, havacılık şirketi Airbus‘a kadar bugün farklı sektörlerin önde gelen isimlerinin benzer bir hedefi var:...

Kapat