IPHaber

Genel


Evsizlikten melek yatırımcılığa: Cyan Banister

Eylül 5, 2018 by admin in Genel with 0 Comments

TechCrunch Distrupt SF 2018, dünyanın en önemli teknoloji merkezlerinden biri olan San Francisco’da ziyaretçilerine kapılarını açtı. Dört gün sürecek etkinliği Türkiye İş Bankası‘nın katkılarıyla size iletiyoruz. Konferans melek yatırımcı Cyan Banister‘ın konuşması ile başladı.

16 yaşında evsiz kalan Banister, oturumunda nasıl dünyanın en büyük yatırım şirketlerinden birinin kurucusu olduğunu anlattı. Yoktan varolmanın bir gecede olmayacağını söyleyen Banister, küçük edinimler ile başarıya ulaştığını söyledi.

Genç yaşta evsiz evsiz kalan ve sonrasında bir kayıt dükkanında satış temsilcisi olarak çalışmaya başlayan Banister’ın hayatında dönüşüm ise iş yeri sahibinin masasına bir kitabı koyması ile başladı. Mühendislik bilgilerinin yer aldığı kitabın ilgisi çekmesi ile yirmili yaşlarının başında kendi kendine program yazılımlarını öğrendi.

Gitmesi gereken yerin San Francisco olduğunu fark eden Banister’ın Arizona’dan Kaliforniya’ya taşınması da oldukça ilginç. Arkadaşının gönderdiği Google linkinde ‘Şanslı Hissediyorum’ butonu ile hayatını, San Francisco’ya taşınarak değiştirdi.

Hayatında geldiği noktanın beş aşamadan oluştuğunu söyleyen Banister bunları; hedefe yavaş adımlar ile ilerleme, bireysellik, mentorluk, teknoloji ve sonsuz merak olarak adlandırdı. Her bir adımda yaşam standartlarını artıran yatırımcı, sonrasında bunu her birini tamamlaması gereken bir oyunun seviyesi olarak görmeye başladığını söyledi. Ancak Banister’a göre başarısındaki anahtar süreçler değil, bu süreçlerde karşılaştığı insanlar.

Banister’e göre, hayatına dokunan insanlar ona nasıl başarılı olacağını söylemediler ancak onun başarılı olabileceği konusunda onu cesaretlendirdiler. Eşi Scott Banister ile IronPort‘un kurucularından olan Banister, yıllar içinde Space X, Uber ve DeepMind Technologies dahil olmak üzere düzinelerce şirkete melek yatırımcı olarak destek verdi.

Yaklaşık iki yıl önce Founders Fund’a katılan Banister, 11 yıllık şirketin ilk kadım yatırım ortağı olarak da dikkat çekiyor. 2007 yılında 830 milyon dolara Cisco’ya satılan güvenlik girişimi IronPort’ta çeşitli yönetim görevlerde bulunan, kendi kendini eğiten bir mühendis.

İş Bankası’nın katkılarıyla sunduğumuz TechCrunch Disrupt SF 2018 gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Kaynak:: webrazzi

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Dropbox’ın özel şirketten anonim şirkete dönüşüm yolculuğu

Dropbox'ın kurucu ortağı ve CEO'su Drew Houston Türkiye İş Bankası‘nın katkılarıyla sizlere aktardığımız TechCrunch Disrupt SF 2018′de özel şirketten anonim...

Kapat