IPHaber

Genel


Ericsson ve Cisco Geleceğin Ağlarını Örmek Üzere İşbirliği Yapıyor

Kasım 12, 2015 by admin in Genel with 0 Comments

Yeni nesil stratejik işbirliği; büyüme sağlayacak, inovasyonu ivmelendirecek ve çeşitli sektörlerdeki müşteriler tarafından talep edilen dijital dönüşümü hızlandıracak.
İki sektör liderinin birleşen ölçek ve servis kapasitesi; servis sağlayıcılar, girişimler ve ‘nesnelerin interneti’ ekosistemine farklılaşan müşteri değeri katacak.
2018 yılına kadar her iki şirketin de 1 milyar dolar civarında ek gelir imkanı sağlaması bekleniyor.

Şebeke elemanları gelişim ve kurulum, mobilite ve bulut bilişim alanlarında iki sektör lideri Ericsson (NASDAQ:ERIC) ve Cisco (NASDAQ:CSCO) geleceğin şebeklerini oluşturmak için global iş ve teknoloji ortaklığı yoluna gittiklerini açıkladı.

Bu çok yönlü ortaklık; yönlendirme sistemleri, veri merkezi, şebeke sistemleri, bulut teknolojisi, mobilite, yönetim ve kontrol ile global servisler gibi iki firmanın en iyi olduğu alanları müşterilerine sunacak. Ericsson ve Cisco, aşağıdaki alanlarda müşterilerine değer yaratmayı planlıyor:

Servis sağlayıcı olan müşterilerine uçtan uca ürün ve servis portföyü ve yeni iş modellerini ivmelendirecek ortak inovasyon,
Kusursuz iç ve dış ağlar için yüksek güvenliğe sahip teknoloji mimarisi aracılığıyla geleceğe yönelik mobil kurum deneyimi yaratma,
İki şirketin de birleşik ölçek ve inovasyonunu doğru kanalarla sunarak; ‘nesnelerin interneti’ ortamını yaratmak ve ülkeleri dijitalleştirmek için gerekli olan servis ve platform

Mobilite, bulut teknolojisi ve dijitalleşmenin hüküm sürdüğü bir ortamda geleceğin şebekeleri; çevik, otonom, ve yüksek güvenliğe sahip olmayı garantiye almak için yeni dizayn prensiplerine ihtiyaç duyacak. Ericsson ve Cisco bu zorluklara, 5G, bulut teknolojisi, IP ve nesnelerin internetinin de içinde olduğu şebeke mimarisinde uçtan uca liderlik sunarak çözüm üretecek. Müşteriler, böylelikle tarafların birbirlerini tamamladığı; danışmanlık, entegrasyon, IT ve şebeke yönetimi gibi becerilerini kullanarak, dönüşümlerine daha hız kazandırabilecek.

9 Kasım 2015 tarihinde yapılan duyuru, referans mimariler ile şebeke dönüşüm, ve ortak geliştirme, sistem tabanlı yönetim ve kontrol, satış yetki anlaşması ve yükselen piyasa segmentlerinde işbirliği gibi birçok anlaşma tarafından da destekleniyor. Taraflar, ayrıca Makul ve Fark Gözetmeme (FRAND) koşullarını görüşme ve sahip oldukları patent portföyleri için lisanslama anlaşması yapma konusunda mutabık kalarak, her iki organizasyonun da müşterilerine ortak inovasyon ve kesinlik kazandıracak. Bu anlaşmanın parçası olarak Ericsson, Cisco’dan lisans ücreti alacak.

Ericsson ve Cisco, birbirini tamamlayan ve güçlü iş ortakları olarak; 56 bini aşkın patent, 11 milyar dolar değerinde Ar-GE yatırımı, 76 bini aşkın servis profesyoneli ile180′ den fazla ülkedeki müşterilerine hizmet edecek.

Stratejik ortaklık gelecek on yıllık süre içerisinde büyümenin ve katma değerin anahtarı olacak. İki şirkette bu ortaklık sayesinde 2016 yılında gelirinde bir artış bekliyor. Bu ek gelirin 2018’e kadar ise her bir şirket için 1 milyar dolar ve üzerine çıkması bekleniyor. Ortaklık, iki şirketin gelişmiş pazarlarda değer yaratmak için faaliyet ve yatırımlarını ilgili pazarlara yönlendirecek olması sebebiyle yeni ve daha gelişmiş fırsatların da ortaya çıkacağı değerlendiriliyor.

İki şirkete ait takımlar ayrıca SDN (Yazılım tanımlı şebeke) /NFV (Şebeke İşlemlerini Sanallaştırma) ve şebeke yönetim ve kontrolü üzerine odaklanan bir ortak girişim üzerine çalışmaya başlayacak.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Ericsson Başkan ve CEO’su Hans Vestberg; “Ericsson olarak sahiplendiğimiz Networked Society (Şebeke Toplumu) anlayışımızı geliştirmek üzere Cisco ile işbirliği yapmaktan dolayı çok heyecanlıyız. Her şeyden önce Cisco ile her sektör ve şirketin dijital dönüşümünün merkezinde şebekelerin stratejik rolü konusunda aynı vizyonu paylaşıyoruz. İlk etapta ortaklığımız servis sağlayıcılara ve sonrasında da işletme segmentindeki fırsatlara ve sektörler arasında nesnelerin interneti adaptasyonunu hızlandırmaya odaklanacak. Bu ortaklık, geçtiğimiz yıllarda oluşturduğumuz IP stratejimizi kuvvetlendirecek ve şirketimizin dönüşümünde ileriye dönük önemli bir adım olacaktır” dedi.

Cisco CEO’su Chuck Robbins ise ortaklığa ilişkin şu görüşleri dile getirdi: “Sektörün gelişme hızıyla birlikte başarılı şirketler, inovasyon, büyüme ve müşteri değerini geliştirecek, onlara hız katacak doğru stratejik ortaklıkları kuran şirketler olacak. Bu ortaklık, birbirinin kültürünü tamamlayan ve inovasyon perfomansına sahip iki vizyoner sektör liderini bir araya getiriyor. Geçtiğimiz sene Ericsson ile birlikte sektörün gelecekteki liderliğine ilişkin strateji kurma üzerinde çalıştık ve bugün beraber uygulamaya başlayabilecek durumdayız. Ortaklığımız iki şirketin de büyümesine, müşterilerimiz için benzersiz değer yaratmaya ve sektör için olağanüstü inovasyonun ortaya çıkmasını sağlayacak.”

Ortaklık anlaşması ile ilgili olarak Vodafone Group CEO’su Vittorio Colao şu yorumda bulundu: “Ultra hızlı şebekeler, bulut hizmetleri ve nesnelerin internetinin müşterilerimizin ihtiyaçlarının merkezine otururken; Ericsson ile Cisco’nun, iletişim sektöründe inovasyonun temposunu artıracak bu ortaklığını memnuniyetle karşılıyoruz.”

AT&T CEO’su Randall Stephenson ise şunları söyledi: “Cisco ve Ericsson’un bu ortaklığı, IP ve kablosuz çözümlerin sorunsuz bir biçimde birleşmesinin önemini güçlendiriyor. Bu işbirliği ayrıca, geçtiğimiz dört yıl içerisinde entegre çözümler alanında yaptığımız plan ve yatırımlarla aynı eksende bulunuyor.”

Verizon Başkan Yardımcısı Roger Gurnani ise; “Bu global işbirliği sektörü yeniden şekillendirme potansiyeline sahip. Ericsson ve Cisco ile çalışmaktan ötürü çok heyecanlıyız ve yeni kablosuz çözümlerin geliştirilmesini hızlandıracak işbirliklerini sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

The post Ericsson ve Cisco Geleceğin Ağlarını Örmek Üzere İşbirliği Yapıyor appeared first on ITNetwork.

Source:: itnetwork

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Penta ’dan Tam Donanımlı Teknoloji Merkezi

Uçtan uca çözümlerin gerçek dünyadaki simülasyonuna olanak tanıyan “Penta Teknoloji Merkezi” hizmete açıldı. Türkiye'nin önde gelen teknoloji dağıtıcılarından Penta Teknoloji,...

Kapat