IPHaber
Son Yazılar

Telekom


Engellilere İnternet İndirimi 1 Şubat’ta Başlıyor

Ocak 31, 2012 by admin in Telekom with 0 Comments

Engelli vatandaşlar interneti 1 Şubat 2012 tarihinden geçerli olmak üzere indirimli kullanacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, uygulamanın pozitif ayrımcılık temelinde yapıldığını belirterek, böylelikle engellilerin yaşama daha sıkı sarılmalarının sağlandığını ifade etti.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan çalışmalar sonucunda engelli kullanıcıların internet hizmetinden daha uygun bir fiyatla yararlanabilmelerine imkan tanınıyor. Konuya ilişkin açıklama yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, uygulamayla engelli kullanıcıların daha ucuza, daha hızlı bir şekilde internete erişimlerinin sağlanacağını belirterek:

“Kardeşlerimize sağlanan bu kolaylıklarla sadece internete değil, yaşama da sıkı sıkıya bağlanmaları sağlanacaktır”

şeklinde konuştu. Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu (BTK), tarafından yapılan düzenlemeyle engelli kullanıcılara sunulacak DSL internet hizmeti için mevcut ücretlerde yüzde 25 indirim yapıldı. Uygulamayla özür oranı yüzde 40 ve üzerinde olan engelliler 6 DSL internet paketini indirimli olarak alabilecekler. Uygulama, hem ilk defa abone olacaklar hem de halihazırda DSL internet abonesi olan engelliler için geçerli olacak.

Konuya ilişkin görüşünü sorduğumuz Türkiye Engelliler Vakfı yönetim kurulu üyesi Hulusi Şahin, uygulamanın engellilerin daha fazla sosyal yaşamın içerisinde yer almalarına katkı sağlayacağını belirterek, engellilerin bu gelişmeden haberdar edilmeleri için yayın kuruluşlarına önemli görevler düştüğünü ifade etti.

İndirimden yararlanmak isteyen engelli vatandaşların ya da birinci derece akrabalarının, özürlülük belgesi ile internet hizmet sağlayıcısına başvurmaları gerekiyor.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat